۱۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۰
تعداد بازدید: ۳۶۲۲۳
بازدهی بازارها در هفته دوم مرداد
بازدهی بازارها در هفته دوم مرداد ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که دو بازار مالی افت را تجربه کرده‌اند. طلا کمترین و بورس بیشترین بازدهی منفی را داشتند.
کد خبر: ۱۹۵۸۰

 بازار مالی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، بازدهی بازار‌ها در هفته دوم مرداد، نشان می‌دهد که دو بازار افت و یکی از آن‌ها رشد را تجربه کردند. بازدهی یک بازار نیز صفر بود.
قیمت دلار
قیمت دلار در هفته دوم مرداد، ۰،۴۴ درصد رشد داشت. این تنها بازدهی مثبت در میان بازار‌ها بود. این بازار هفته گذشته، ۰،۱۷ درصد افت کرده بود.
صرافی ملی، روز پنجشنبه ۱۳ مرداد، نرخ فروش دلار را ۲۷۹۱۹ تومان اعلام کرد. این در حالی است که روز پنجشنبه ۶ مرداد، تابلو صرافی‌ها رقم ۲۷۷۹۸ تومان را نشان می‌داد.
نوسانات قیمت دلار
قیمت دلار در بازار آزاد و صرافی ملی، این هفته نوساناتی داشتند و گاهی معکوس یکدیگر حرکت می‌کنند. ارقام اعلامی در بعضی کانال‌های تلگرامی از بازار آزاد نشان می‌داد که ارز آمریکایی در روز‌های ابتدایی هفته به کانال ۳۲ هزار تومان نزدیک شد، اما پس از آن تحت تاثیر اخبار مذاکرات، روند کاهشی به خود گرفت و این بار به کانال ۳۰ هزار تومان نزدیک شد. دلار هفته را با روند افزایشی و در محدوده ۳۱۲۰۰ تومان به پایان رساند. البته برخی منابع نیز معتقدند این کانال‌ها قیمت‌ها را بیشتر از رقم واقعی اعلام می‌کنند.
در این میان به نظر می‌رسد بانک مرکزی قصد نزدیک کردن قیمت دلار صرافی ملی به بازار را دارد.
قیمت طلا
اما بازدهی بازار طلا در هفته منتهی به ۱۴ مرداد ۱۴۰۱، با ۰،۱۲ درصد افت همراه بود. طلا هفته گذشته با ۰،۹۴ درصد رشد، بیشترین بازدهی مثبت را در میان بازار‌های مالی تجربه کرده بود.
قیمت طلا در روز پنجشنبه به گزارش اتحادیه طلا و جواهر تهران، به یک میلیون و ۳۶۶ هزار و ۱۶۹ تومان رسید. این در حالی است که هر گرم طلا در روز ۶ مرداد، یک میلیون و ۳۶۷ هزار و ۷۸۵ تومان معامله می‌شد.
قیمت سکه
خریداران بازار سکه در هفته جاری نیز نه سودی کردند نه زیانی و بازدهی این بازار صفر بود.
قیمت سکه طرح جدید روز پنجشنبه ۱۳ مرداد، همانند پنجشنبه گذشته، ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان اعلام شد.
البته بر اساس داده‌های برخی منابع دیگر، بازار طلا و سکه نیز در هفته جاری، نوساناتی را تجربه کردند. قیمت طلا در ابتدای هفته در محدوده یک میلیون و ۳۸۰ هزار تومان قرار داشت، اما در ادامه روند کاهشی به خود گرفت. به گونه‌ای که به محدوده به یک میلیون و ۳۶۲ هزار تومان نیز رسید. طلا هفته را افزایشی به پایان رساند.
قیمت سکه نیز نوسانی بود. البته اتحادیه طلا و جواهر تهران، در طول هفته قیمت سکه امامی را ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و قیمت سکه بهار آزادی را ۱۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان اعلام کرد. اما در دیگر منابع، نوساناتی در قیمت سکه دیده می‌شد. به گونه‌ای که به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز سکه طرح جدید در طول هفته به طور موقت به کانال ۱۵ میلیون تومانی نیز رسید، اما بیشتر در محدوده ۱۴ میلیون و ۸۰۰ تا ۱۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان نوسان داشت. قیمت سکه طرح قدیم نیز در محدوده ۱۴ میلیون و ۱۰۰ تا ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در نوسان بود. هر دو طرح سکه، هفته را افزایشی به پایان رساندند.
قیمت اونس نیز در مجموع هفته‌ای صعودی را پشت سر گذاشت و افزایشی نیز به پایان رسید. 

بورس 
اما در وجه دیگری از بازدهی بازار‌ها در هفته دوم مرداد، شاخص کل بورس مانند هفته‌های گذشته، افت کرد. بازار سرمایه، هفته جاری را در سطح یک میلیون و ۴۳۷ هزار و ۳۶۰ واحد به پایان رساند.
این در حالی است که شاخص کل بورس در آخرین روز کاری هفته گذشته، چهارشنبه ۵ مرداد، به یک میلیون و ۴۴۳ هزار و ۷۱۲ واحد رسیده بود. این ارقام به معنای افت ۰،۴۴ درصدی شاخص کل است که همچون هفته گذشته، بیشترین بازدهی منفی در میان بازار‌های مالی محسوب می‌شود. البته بازار سرمایه، هفته را سبزپوش به پایان رساند. بورس در هفته گذشته نیز با افت ۱٫۹۱ درصدی شاخص کل همراه شد.
سارا فلاح، کارشناس بازار سرمایه، در پیش‌بینی هفتگی بورس گفت: یکی از مهمترین اتفاقات هفته گذشته در بورس ورود بعضی از محصولات خودرویی‌ها به بورس کالا بود. اتفاقی که برای خودروسازان مثبت و خوب است و از سوی دیگر، کلیت اقتصاد کشور را به سمت شفاف‌سازی و حذف رانت‌ها می‌برد. این خبر تا حدود زیادی فشار فروش را در بازار گرفت.
علیرضا محمدی، کارشناس بازار سرمایه نیز در تحلیل هفتگی بورس گفت: بورس برای هفتمین هفته متوالی در روندی نزولی به سر برد. اما پس از ریزش ۱۷ هزار واحدی نماگر اصلی بازار در ابتدای دومین هفته مرداد ماه، شاهد بهبود روند معاملاتی در روز‌های پایانی بودیم. شاخص کل سطح مهم و حمایتی یک میلیون و ۴۴۰ هزار واحد را از است داده است. اما به نظر می‌رسد در صورت تداوم شرایط فعلی و افزایش ارزش معاملات؛ بتوانیم شاهد بهبود نسبی وضعیت بازار سهام باشیم./تجارت نیوز

برچسب ها: بازار اقتصادی بازار سکه و ارز
ارسال نظر
آخرین اخبار