۱۴ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۲
تعداد بازدید: ۱۵۹۲۴۹
وزیر صنعت، معدن و تجارت در جمع فعالان اقتصادی گفت: با توجه به رشد صادرات غیر نفتی در ماه‌های اخیر تنها ۳.۵ میلیارد دلار دیگر فاصله داریم تا بگوییم نفت دیگر در تامین ارزی کشور اثر ندارد.
کد خبر: ۲۱۳۰۸

فقط ۳.۵ میلیار دلار تا بی نیاز شدن از نفت مانده/صادرات به روسیه ۱۸۰ درصد افزایش پیدا کرده

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، سید رضا فاطمی امین، در نشست فعالان اقتصادی استان یزد با بیان اینکه وضعیت تولید به استناد آمار در کشور خوب است، اظهار داشت: در چهار ماهه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، فولاد ۵ درصد، کفش ۱۳ درصد، ظروف ۱۲ درصد و افزایش یافته است.
وی عنوان کرد: در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۹۹ حدود ۳۸ درصد افزایش صادرات غیرنفتی داشته ایم که رقم آن به جایی رسیده که فقط ۳.۵ میلیارد دلار دیگر فاصله داریم که بگوییم نفت دیگر در تامین ارزی کشور اثری ندارد.
فاطمی امین در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به مشکلات موجود در زمینه تامین مواد اولیه هم برای صنایع نساجی و هم صنایع پلیمری گفت: در برخی حوزه‌ها مثل متانول سرمایه گذاری زیادی کرده ایم، اما در برخی صنایع نیز کمتر سرمایه گذاری شده بنابراین در زمینه تامین مواد اولیه با مشکل مواجه بوده ایم.
وزیر صمت ادامه داد: حل این مشکل دو راه دارد؛ یکی بلندمدت که سرمایه گذاری است و یکی کوتاه مدت که در حوزه فولاد آن را تجربه کردیم به نحوی که سال گذشته سهمیه بندی برای ورق داشتیم برای اینکه ۱۰ میلیون تن مصرف ورق بود و ۴ میلیون میزان تولید که ۶ میلیون تن کسری وجود داشت به همین دلیل به سمت عرضه تلفیقی در بورس کالا رفتیم.
فاطمی امین عنوان کرد: این اتفاق در دو هفته گذشته در یکی از محصولات شیمیایی هم افتاد و امیدواریم در سایر محصولات نیز عرضه تلفیقی در بورس کالا را اجرایی کنیم.
وی تصریح کرد: اصل این موضوع که مواد اولیه کم داریم، یک راه حل کوتاه مدت دارد که آن را تجربه کرده ایم و همه باید کمک کنند که آن را اجرا کنیم، اما برای این موضوع، یک نهاد تنظیم گر باید این کار را انجام دهد و اگر تولیدکننده انجام دهد، شکست می‌خورد.
فاطمی امین با اشاره به درخواست تحول در نظام اداری گفت: یک تا دو ماه دیگر تغییر ساز و کار‌ها در وزارت صمت مشهود خواهد شد و از اوایل مهرماه، یک سامانه پاسخگویی راه اندازی می‌شود تا هیچ مشکل یا درخواستی روی زمین نماند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین از راه اندازی سامانه پایش خبر داد و گفت: تمام متغیر‌های موجود در وزارت صمت، وارد این سامانه می‌شود تا رصد به درستی انجام شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: نظام بانکی ما مشکلات بسیار حادی دارد، اما مسیر میانبری رفتیم که سال گذشته به طور آزمایشی آغاز شد. یکی از آن‌ها پرداخت تسهیلات به فروشنده است تا از انحراف مالی جلوگیری شود و دیگری تامین مالی زنجیره‌ای که اگر این دو کار انجام شود، برآورد ما این است که ۶۰ تا ۷۰ درصد مسائل سرمایه در گردش حل می‌شود.

همه جا از ماشین سازی به عنوان صنعت برتر یاد می‌کنند، اینکه کاشی و سرامیک تولید می‌کنیم بسیار خوب است، اما اینکه ماشین آلات کاشی سازی را تولید کنند، اتفاق بسیار بهتری است و از آن حمایت جدی می‌کنیم


فاطمی امین افزود: همه جا از ماشین سازی به عنوان صنعت برتر یاد می‌کنند، اینکه کاشی و سرامیک تولید می‌کنیم بسیار خوب است، اما اینکه ماشین آلات کاشی سازی را تولید کنند، اتفاق بسیار بهتری است و از آن حمایت جدی می‌کنیم.
وی تصریح کرد: سال گذشته در همین راستا یک معاونت در وزارت صمت به عنوان معاونت ماشین آلات و تجهیزات راه اندازی کردیم تا این بخش را تقویت کنیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد دیپلماسی صادراتی نیز گفت: در این حوزه کار‌های بزرگی شده و در مدت ۱۲ ماه، ۱۵ هیئت از کشور‌های خارجی به کشورمان سفر کرده اند و در مرداد صادرات ما به روسیه نسبت به مرداد سال قبل ۱۸۰ درصد افزایش پیدا کرده و طی دو هفته دیگر ۲۵۰ فعال اقتصادی روس به ایران سفر می‌کنند و مشابه همین اتفاقات در آفریقا نیز رخ داده است.
فاطمی امین یادآور شد: در مورد بحث دانش بنیان، آیین نامه‌ای در دولت مصوب شد و معتقدیم که اکنون چالش ما تقاضا است و تا تقاضا وجود نداشته باشد، صنایع بزرگ به سمت دانش بنیان شدن پیش نمی‌روند و در این راستا در ساختار وزارتخانه یک دفتر فناوری و نوآوری ایجاد کردیم و در هر دفتر هم یک گروه فناوری و نورآوری ایجاد شد که موضوع را به صورت ساختاری پیگیری کنند.
وی در مورد عدم توازن سرمایه گذاری ادامه داد: متاسفانه توازن سرمایه گذاری هم در پول هم در حوزه جغرافیایی نداریم؛ شهر‌هایی داریم که در آن‌ها فرصت‌های شغلی بسیار ایجاد شده، اما کارگر نیست مثل اشتهارد، اردکان، ساوه و ... و شهر‌هایی داریم که به شدت عقب مانده هستند که در این زمینه ۱۰۴ شهر شناسایی شده که هیچ صنعتی ندارند و به دنبال این هستیم که در هر کدام از این ۱۰۴ شهر حداقل یک صنعت ایجاد کنیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه یکی از مهمترین زیرساخت‌های مقابله با قاچاق، اطلاعات است، اظهار داشت: در حوزه سه دسته از کالا‌ها شامل لوازم یدکی خودرو، لواز خانگی و پوشاک کار ویژه‌ای آغاز شده است. به عنوان مثال در لوازم یدکی خودرو که ۳۰ درصد آن قاچاق است، ۱۳۰ هزار نوع قطعه یدکی شناسنامه دار شده و ۲۳۰ میلیون قطعه کد رهگیری صادر شده است.
وی با بیان اینکه اگر قطعات، کد رهگیری نداشته باشد، قاچاق هستند، افزود: این برنامه را به زودی برای لوازم آرایش و اسباب بازی نیز اجرا می‌کنیم.
وی در مورد معادن تعطیل عنوان کرد: هزار و ۲۰۰ معدن تعطیل به زودی به مزایده گذاشته خواهد شد که البته عمدتا در معادن بزرگ تعطیلی نداریم و عمده معادن تعطیل، شن و ماسه و سنگ‌های ساختمانی هستند.

در حوزه اکتشاف و بهره برداری با منابع طبیعی، محیط زیست و انرژی اتمی چالش‌های بسیاری داریم به نحوی که فقط ۱۷ درصد از استعلام‌های درخواست شده، پاسخ مثبت گرفته اند


وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: در حوزه اکتشاف و بهره برداری با منابع طبیعی، محیط زیست و انرژی اتمی چالش‌های بسیاری داریم به نحوی که فقط ۱۷ درصد از استعلام‌های درخواست شده، پاسخ مثبت گرفته اند که عملا کار را بسیار کند کرده، اما رئیس جمهور دستور پیگیری ویژه در این زمینه داده است.
وی در مورد درخواست استان یزد برای اختصاص عواید یک معدن به تامین مالی انتقال آب گفت: با این موضوع در مناطق مثل یزد و سیستان و بلوچستان کاملا موافق هستیم و پیشنهاد این طرح نیز مطرح شده و اکنون در حال انجام کار‌های محاسباتی این موضوع هستیم./شاتا.

برچسب ها: وزیر صمت وزارت صمت صادرات غیرنفتی فعالان بازار سرمایه ارزش صادرات صادرات روسیه
ارسال نظر
آخرین اخبار