۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۴
تعداد بازدید: ۱۳۳۴۵۵
یک شرکت دانش‌بنیان موفق شده است با بهره‌گیری از فناوری بومی و توانمندی متخصصان داخلی، زمینه را برای تعمیر و بازسازی توپی‌های سنگین شیرآلات نفت وگاز فراهم کرده است.
کد خبر: ۳۱۱۰۷

راه‌اندازی خط تعمیر شیرهای کنترل کننده نفت و گاز

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، شهرام ذکری مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان با بیان اینکه اجرای این طرح در راستای رفع یکی از نیاز‌های راهبردی صنایع نفت و گاز است، گفت: پس از بررسی و نیازسنجی در حوزه تجهیزات و قطعات صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و با توجه به تعداد بسیار زیاد ولو‌های آسیب دیده و قطعات معیوب آن‌ها و سایر تجهیزات مرتبط در این حوزه که در انبار‌های مناطق انتقال گاز، پالایشگاه و پتروشیمی‌ها موجود بود، اقدام به طراحی و ساخت ماشین آلات، دستگاه‌های مورد نیاز این صنعت کردیم.

وی راه اندازی و بهره برداری از خط تعمیر، بازسازی، اورهال و پوشش الکترولس نیکل قطعات و تجهیزات سنگین این صنعت و به ویژه توپی‌های سنگین تا قطر ۲.۵ متر و وزن ۲۰ تن را از دیگر پروژه‌های اجرا شده در این شرکت نام برد و اظهار کرد: با توجه به میسر نبودن امکان جایگزینی و خرید اقلام نو به دلیل قیمت بسیار بالای تجهیزات کاربردی این صنعت، با تکیه بر دانش فنی و توانمندی نیروی انسانی متخصص و بهره گیری از مهندسی معکوس این تجهیزات را بازسازی و بازتولید کردیم.

ذکری با اشاره به ارائه خدمات مهندسی به بخش دولتی و خصوصی درحوزه نفت و گاز، عنوان کرد: در این زمینه موفق به اخذ تاییدیه دانش بنیانی در دو حوزه خدمات تعمیر و بهسازی توپی‌های بال ولو با سایز بیش از ۳۰ اینچ و همچنین خط تعمیر و به‌سازی توپی‌های بال ولو با سایز بیش از ۳۰ اینچ شدیم.

مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان با بیان این‌که توپی‌ها به لحاظ عملکرد و قیمت مهمترین قطعه در شیر‌های توپی‌های مورد استفاده در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی به شمار می‌روند، افزود: این تجهیزات که در بخش کنترل جریان نفت کاربرد دارد، با گذشت زمان بر اثر آسیب دیدگی و یا خوردگی از خط خارج می‌شوند.

وی با بیان این‌که جایگزینی این اقلام با قطعه نو، مستلزم هزینه بسیار زیاد خواهد بود، عنوان کرد: با توجه به میزان آسیب دیدگی و عیوب قطعه با صرف هزینه کمتر امکان تعمیر و بکارگیری مجدد این قطعات برای پالایشگاه ها، پتروشیمی‌ها و خطوط خدمات ارائه انتقال گاز میسر است.

ذکری از راه‌اندازی خط تعمیر و پوشش توپی‌های سنگین به عنوان یک خدمت فناورانه، توسط این شرکت گفت و افزود: از جمله مهترین مزیت‌های این خط، طراحی و ساخت کلیه ماشین آلات مورد نیاز با توجه به نیاز‌های داخلی است که امکان ارتقا و تغییر در دستگاه‌ها، با توجه به ضرورت و نیاز‌های صنعت را برای انجام فعالیت‌های این شرکت مهیا می‌سازد. همچنین اجرای کامل تمامی مراحل بازسازی و تعمیرات در داخل مجموعه و بدون نیاز به برونسپاری است به طوری‌که تمامی فرآیند‌های تعمیرات تا مرحله نهایی اعمال پوشش ENP در این مجموعه اجرا می‌شود.

ذکری با تاکید بر ضرورت اعتماد سازی به محصولات ساخت داخل، افزود: با توجه به نیاز مبرم به خدمت ارائه شده توسط این شرکت و همچنین وجود تعداد زیاد ولو‌های قابل تعمیر در مناطق انتقال گاز، پالایشگاه‌ها و پتروشیمی ها، در صورت اعتماد و واگذاری عملیات اورهال به این شرکت، بطور مستقیم سبب ایجاد اشتغال در سایت کارگاهی این شرکت و با بهره برداری از ولو‌های بازسازی شده توسط کارفرما، بطور غیر مستقیم سبب ایجاد اشتغال در خطوط بهره گیری از این ولو‌ها خواهد شد.

این فعال فناور، نقش دستگاه‌های اجرایی را در حمایت از توانمندی ساخت داخل و اعتماد به شرکت‌ها، در خودکفایی و پیشرفت اثرگذار و سرنوشت‌ساز دانست و گفت: از مهم‌ترین این حمایت‌ها می‌توان به تسهیل ساز و کار‌های مرتبط با امور بیمه، مالی و مالیاتی، حمایت‌های لازم در قالب تسهیل امور مرتبط با انواع تضامین و ضمانتنامه، ایفای نقش موثر در معرفی خدمات و محصولات شرکت‌های دانش بنیان در راستای توسعه بازار اشاره کرد./ معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان

برچسب ها: شرکت دانش بنیان تولید دانش‌بنیان نفت و گاز
ارسال نظر
آخرین اخبار