۰۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۴
تعداد بازدید: ۱۷۰۸۹۶
عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی ایران و روسیه، گفت: خروج ایران از فهرست سیاه، دستاوردی برای جامعه ایرانی محسوب نمی‌شد.
کد خبر: ۳۶۱۸۷

تداوم حضور ایران در فهرست سیاه FATF هیچ اثری بر تجارت و بازارهای رسمی ندارد!

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، رضا میرکریمی درباره تداوم حضور ایران در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی (FATF) به ایلنا گفت: این اتفاق تاثیری بر تجارت ایران نداشته و تنها پیامد آن می‌تواند فشار روانی بر نرخ دلار بازار آزاد آن هم بدون ورود بانک مرکزی به این بازار، باشد.

وی افزود: بازار آزاد ارز ایران، بازار بزرگی به شمار نمی‌آید و این اتفاق هیچ تاثیری بر نرخ دلار نیمایی و دیگر بازارهای رسمی ندارد. وقتی بیشتر ارزها در تجارت ایرانی‌ها از مجاری دیگر مبادله می‌شود و سوئیفت قطع بوده حتی به فرض خروج ایران از فهرست سیاه، دستاوردی برای جامعه ایرانی محسوب نمی‌شد. بنابراین بودن یا نبودن در فهرست سیاه تاثیری در تجارت خارجی ندارد. زمانی باید نگران این مسئله بود که تبادلات مالی تجارت خارجی از مجاری رسمی پیش برود.

میرکریمی ادامه داد: مردم هم نظر خاصی بر این موضوع ندارند و کیفیت زندگی آنها از این اتفاق تاثیر نپذیرفته اند. چون FATF موضوعی به کل تخصصی بوده و در ایران نیز به واسطه مجلس و دولت به ادبیات عمومی راه یافته و صورت سیاسی گرفت. پیامدهای این اتفاق به اندازه‌ای ناملموس است که حتی تاجران حرفه‌ای اطلاعی نسبت به آن ندارند و نه تاثیرات آن را بر تجارت احساس می‌کنند.  

برچسب ها: FATF #تجارت خارجی تجارت خارجی کشور #صادرات تحریم
ارسال نظر
آخرین اخبار