۲۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۹
تعداد بازدید: ۲۵۰۳۳۵
رئیس‌جمهور کنونی و سابق آمریکا رسما نامزدهای حزب خودشان برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ ایالات متحده انتخاب شدند؛ انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا قرار است، پنجم نوامبر (۱۵ آبان) برگزار شود و امسال هم همانند سال ۲۰۲۰ بایدن و ترامپ وارد رقابت‌های اصلی انتخابات خواهند شد.
کد خبر: ۳۶۳۹۱

 

بایدن بیش از ۱۹۶۸ رای هیات نمایندگی حزب دموکرات را کسب کرد/۱۲۱۵ هیات نمایندگی حزب جمهوری‌خواه ترامپ را به نیکی هیلی ترجیح دادند

 
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، آغاز دوئل انتخاباتی ترامپ و بایدن، تمدید وضعیت اضطراری ملی در ارتباط با ایران از سوی بایدن، طرح جدید اتحادیه اروپا برای تحریم ایران، هشدار پوتین درباره آغاز جنگ اتمی با آمریکا و تماس السیسی و بشار اسد به مناسبت فرارسیدن ماه رمضان، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های منطقه‌ای و بین المللی در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.
 

آغاز دوئل انتخاباتی ترامپ و بایدن/ تمدید وضعیت اضطراری ملی در ارتباط با ایران از سوی بایدن/ طرح جدید اتحادیه اروپا برای تحریم ایران/ هشدار پوتین درباره آغاز جنگ اتمی با آمریکا

بین الملل تابناک: آغاز دوئل انتخاباتی ترامپ و بایدن، تمدید وضعیت اضطراری ملی در ارتباط با ایران از سوی بایدن، طرح جدید اتحادیه اروپا برای تحریم ایران، هشدار پوتین درباره آغاز جنگ اتمی با آمریکا و تماس السیسی و بشار اسد به مناسبت فرارسیدن ماه رمضان، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های منطقه‌ای و بین المللی در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

آغاز دوئل انتخاباتی ترامپ و بایدن

«جو بایدن»، رئیس‌جمهور کنونی آمریکا و «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور سابق این کشور، رسما نامزدهای حزب خودشان برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ ایالات متحده انتخاب شدند؛ انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا قرار است، پنجم نوامبر (۱۵ آبان) برگزار شود و امسال هم همانند سال ۲۰۲۰ بایدن و ترامپ وارد رقابت‌های اصلی انتخابات خواهند شد.

طبق گزارش رویترز، بایدن برای پیروزی نامزدی حزب دموکرات به رای ۱۹۶۸ هیات نمایندگی نیاز داشت و او روز سه‌شنبه پس از پیروزی در انتخابات مقدماتی در ایالت جورجیا از این تعداد گذشت.

هم‌چنین «دونالد ترامپ» که توانست رقیب خود «نیکی هیلی» سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل را در رقابت‌های انتخابات مقدماتی شکست دهد، رای ۱۲۱۵ هیات نمایندگی لازم را برای نامزدی حزب جمهوری‌خواهان کسب کرد و این اتفاق پس از پیروزی در ایالت‌ جورجیا رخ داد.

جو بایدن ۸۱ ساله ضمن تایید نامزدی خود در حزب دموکرات، کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ را هدف قرار داد و آن را «کارزار خشم، انتقام و مجازاتی که آمریکا را تهدید می‌کند»، خواند.

وی افزود: «رای‌دهندگان اکنون حق انتخاب در مورد آینده این کشور را دارند. آیا ما قرار است بایستیم و از دموکراسی خود دفاع کنیم یا اجازه دهیم، دیگران آن را از بین ببرند؟ آیا حق انتخاب و حفاظت از آزادی‌های خود را نگه خواهیم داشت یا اجازه می‌دهیم افراط گرایان آنها را از بین ببرند؟»

دونالد ترامپ هم با انتشار ویدویی در شبکه اجتماعی‌اش گفت: «اکنون زمان جشن گرفتن نیست، بلکه باید تمرکز را روی شکست بایدن، بدترین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا قرار داد. ما مرزهای خود را خواهیم بست و کارهایی انجام خواهیم داد که هیچکس مشابه آن را تا به حال ندیده است و هم‌چنین اقتصاد کشور را بهترین در جهان خواهیم کرد.»

تمدید وضعیت اضطراری ملی در ارتباط با ایران از سوی بایدن

روز سه‌شنبه ۲۲ اسفند (به وقت محلی) جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، وضعیت اضطراری ملی در ارتباط با ایران را ـ که در پی اشغال سفارت آمریکا در تهران اعلام شد ـ یک سال دیگر تمدید کرد.

بایدن گفت که وضعیت اضطراری ملی در خصوص ایران که در فرمان اجرایی ۱۲۹۵۷ اعلام شد، یک سال دیگر ادامه خواهد یافت.

پانزدهم مارس ۱۹۹۵ رئیس‌جمهور وقت آمریکا به موجب دستور اجرایی شماره ۱۲۹۷۵ اعلام کرد با هدف رسیدگی به تهدیدهای غیرمعمول و فوق‌العاده‌ای که اقدامات و سیاست‌های حکومت ایران علیه منافع ملی، سیاست خارجی و اقتصاد آمریکا ایجاد می‌کند، وضعیت اضطرار ملی درباره این کشور اعلام می‌شود. رئیس‌جمهور وقت آمریکا در روز ۶ می ۱۹۹۵ (۱۶ اردیبهشت ۱۳۷۴) با امضای یک دستور اجرایی دیگر به شماره ۱۲۹۵۹، تحریم‌های جامعی را علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کرد.

وضعیت اضطراری فعلی که به موجب فرمان اجرایی شماره ۱۲۹۵۷ اعمال می‌شود، با وضعیت اضطراری دیگری که ۱۴ نوامبر ۱۹۷۹ به موجب فرمان اجرایی ۱۲۱۷۰ اعلام شده، متفاوت است.

فرمان ۱۲۱۷۰ ریاست جمهوری آمریکا اولین بار ده روز پس از تسخیر سفارت آمریکا در تهران توسط رئیس جمهور وقت این کشور صادر شد.

جیمی کارتر، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، فرمان اجرایی شماره ۱۲۱۷۰ را ۱۴ نوامبر ۱۹۷۹ یعنی ده روز بعد از تسخیر سفارت واشنگتن در تهران صادر کرد که خواستار توقیف دارایی‌های حکومت جمهوری اسلامی ایران در خاک ایالات متحده آمریکاست و از آن سال تا به امروز همه روسای جمهوری آمریکا آن را تمدید کرده‌اند.

طرح جدید اتحادیه اروپا برای تحریم ایران

اتحادیه اروپا قصد دارد با طرح این ادعای واهی و بی اساس که ایران موشک‌های خود را در اختیار روسیه قرار داده است، تصمیمات خصمانه‌ای علیه ایران بگیرد.

به گزارش رویترز، بر اساس پیش‌نویس قطعنامه‌ای که برای ارائه به اجلاس سران اتحادیه اروپا در هفته آینده تهیه شده است، رهبران این اتحادیه با طرح ادعای بی اساس در مورد همکاری میان تهران و مسکو، به دنبال تصمیمات جدید ضد ایرانی هستند.

انتشار گزارش‌هایی بی اساس در رابطه با ارسال موشک‌های بالستیک از سوی ایران به روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین، سبب در پیش گرفتن این رویکرد از سوی اتحادیه اروپا شده است.

به نوشته رویترز در متن پیش‌نویس قطعنامه سران اتحادیه اروپا آمده است: شورای اروپا از طرف‌های ثالث می‌خواهد که بدون درنگ به حمایت خود از مسکو در جنگ علیه اوکراین پایان دهند.

در این پیش‌نویس همچنین ادعا شده است: گزارش‌هایی دال بر اینکه احتمال دارد تهران موشک‌های بالستیک و فناوری مربوط به آن را به مسکو ارائه کرده تا از آن در جنگ علیه اوکراین استفاده کنند، بسیار نگران‌کننده است. به همین دلیل، اتحادیه اروپا آماده واکنش فوری و هماهنگ با شرکای بین‌المللی خود از جمله اقدامات جدید و مهم علیه ایران است.

در پیش‌نویس قطعنامه سران اتحادیه اروپا همچنین ادعا شده است که سران اتحادیه اروپا از جوسپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار برنامه‌ریزی تحریم‌های شدیدتر علیه بلاروس، کره شمالی و ایران به بهانه همکاری با روسیه در جنگ علیه اوکراین شده‌اند.

هشدار پوتین درباره آغاز جنگ اتمی با آمریکا

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه با تاکید بر اینکه تاکنون نیازی به استفاده از تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی در جنگ اوکراین وجود نداشته، افزود: اگر آمریکا آغازگر چنین نبردی باشد، ما آماده‌ایم.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، پوتین در مصاحبه‌ با تلویزیون دولتی این کشور گفت که تاکنون هنوز هیچ نیازی به استفاده از تسلیحات اتمی تاکتیکی در جنگ اوکراین وجود نداشته است. چرا باید از سلاح های کشتار جمعی استفاده کنیم؟ هرگز چنین نیازی وجود نداشته است.

رئیس‌جمهوری روسیه در پاسخ به این که آیا هرگز ایده استفاده از این تسلیحات به ذهنش خطور کرده است، یا نه، تشریح کرد: «خیر، اما روسیه آماده استفاده از تسلیحات اتمی در صورت وجود هرگونه تهدید برای موجودیت کشور است.» پوتین همچنین اضافه کرد: «سه گانه هسته ای روسیه (یک ساختار قدرت نظامی شامل موشک‌های بالستیک قاره پیمای زمینی، موشک های بالستیک زیردریایی و بمب افکن های استراتژیک است) از هر کشور دیگری پیشرفته تر است.

رهبر کرملین در ادامه خاطرنشان کرد: البته که ما از نظر نظامی و فنی آماده هستیم.

تماس السیسی و بشار اسد به مناسبت فرارسیدن ماه رمضان

رؤسای جمهور مصر و سوریه در جریان گفت‌وگویی، تلفنی فرا رسیدن ماه مبارک رمضان را به یکدیگر تبریک گفتند.

 احمد فهمی، سخنگوی ریاست جمهوری مصر اعلام کرد که عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور این کشور در جریان تماس تلفنی با بشار اسد، همتای سوری خود حلول ماه مبارک رمضان را به او تبریک گفت.

براساس نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای رأی الیوم، رئیس جمهور مصر در جریان این تماس تلفنی برای مردم سوریه، آرزوی خیر، امنیت و ثبات کرد.

وی همچنین  آرزو کرد که خداوند متعال ملت‌های عربی و اسلامی را از همه آسیب‌ها حفظ کند.

در همین راستا، رئیس جمهور سوریه نیز آرزو کرد که ماه مبارک رمضان برای مصر و مردم آن سعادت، آرامش و شکوفایی به همراه داشته باشد.

برچسب ها: اتاق بازرگانی تهران اصناف اقتصاد #اقتصاد ایران جهان
ارسال نظر
آخرین اخبار