۲۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۲
تعداد بازدید: ۱۶۵۰۱۶
معاون وزیر ارتباطات هشدار داد؛
معاون وزیر ارتباطات گفت: درصورت عدم پیش بینی سازوکار مناسب برای بهره‌گیری از ظرفیت نخبگان حوزه IT ، در آینده نزدیک با مشکل کمبود نیروی متخصص برای توسعه اقتصاد دیجیتال مواجه خواهیم شد.
کد خبر: ۴۹۵۸

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط  به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ستار هاشمی در مراسم افتتاحیه دوازدهمین کنفرانس بین‌المللی فناوری اطلاعات و دانش با اشاره به افزایش سرعت تحولات زندگی بشری به دلیل وقوع تحول دیجیتال و توسعه فناوری اطلاعات در جهان گفت: بر اساس مطالعات انجام‌شده در سال‌های گذشته، پیش بینی می‌شد که تا سال ۲۰۲۵ حدود ۲۴ درصد از سهم اقتصاد جهان مربوط به اقتصاد دیجیتال شود، اما گزارش‌های اخیر نشان می‌دهد که با همه گیری ویروس کرونا، رشد اقتصاد دیجیتال در جهان بیشتر از پیش بینی‌های گذشته افزایش‌یافته و پیش بینی‌های قبلی زودتر محقق شده است.

وی با بیان اینکه ما باید دریابیم که در کجای این حوزه از جهان ایستاده ایم و سهم ما از این افزایش به چه میزان است تا در زمینه اقتصاد دیجیتال دچار عقب ماندگی نشویم، به هوش مصنوعی و زنجیره بلوکی به‌عنوان مؤلفه‌های اصلی تحول دیجیتال و رشد پرسرعت بازار این فناوری‌ها در جهان و گسترش کاربرد آنها در بخش‌های مختلف صنعتی و اجتماعی اشاره کرد.

دکتر هاشمی گفت: تحول دیجیتال و فناوری‌های نوین سبب از بین رفتن میلیون‌ها شغل در جهان و جایگزینی ماشین به‌جای انسان، خصوصاً در مشاغل ساده و دارای فرایندهای تکراری می‌شود و در مقابل مشاغلی که تخصصی و نیاز به مهارت بالا هستند با افزایش تقاضا و کمبود نیرو در بازار کار مواجه خواهند شد.

وی ادامه داد: از همین رو پیش بینی می‌شود که تا ۱۰ سال آینده کمبود نیروی متخصص فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشورهای پیشتاز دنیا در حوزه فناوری اطلاعات بیشتر احساس شود و این کشورها در صدد جذب متخصصان و نخبگان سایر کشورها از جمله ایران باشند؛ بر این اساس در صورت عدم پیش بینی سازوکار مناسب برای بهره گیری از ظرفیت نخبگان داخلی و جذب نخبگان بین المللی، ممکن است در آینده نزدیک با مشکل کمبود نیروی نخبه و متخصص در بخش فناوری اطلاعات مواجه شویم که این موضوع توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور را با چالش جدی روبرو خواهد کرد.

هاشمی پیشبرد تحول دیجیتال را نیازمند تدوین یک برنامه جامع و یکپارچه دانست و گفت: در همین ارتباط برنامه ملی توسعه هوش مصنوعی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تدوین شده است. علاوه بر این باید الزاماتی نظیر توسعه متوازن زیرساخت‌های ارتباطی نوین و کاهش شکاف دیجیتالی در جوامع هم مورد توجه قرار گیرد تا زمینه برای کاهش نابرابری و افزایش عدالت در ارائه خدمات مختلف با بهره گیری از ظرفیت فناوری اطلاعات فراهم شود.

معاون وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: برای رشد سرمایه‌گذاری و افزایش حجم اقتصاد دیجیتال باید سازوکارهای سنتی را کنار بگذاریم و به سمت ساختارهای متصل به فناوری و نوآوری نظیر استفاده از ظرفیت صندوقهای سرمایه‌گذاری و بورس برای تأمین مالی کسب وکارهای فناورانه گام برداریم.

وی اظهار داشت: ارتقای امنیت، حفظ حریم خصوصی افراد و توجه به مالکیت معنوی از مؤلفه‌های بسیار مهم در حوزه فناوری است که در فرایند تحول دیجیتال باید به آنها توجه شود. هم‌زمان با تحولات حوزه فناوری نباید از موضوع رگولاتوری و اصلاح قوانین برای بهبود فضای کسب‌وکارهای فناورانه و نوآورانه در کشور غافل شد./مهر

برچسب ها: اقتصاد دیجیتال ارز دیجیتال وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارسال نظر
آخرین اخبار