۳۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۱
تعداد بازدید: ۱۶۹۶۵۸
قوه قضائیه کشورمان، دولت و مقامات امریکایی را به دلیل تحریک به شکنجه ۵۵ نفر از زندانیان سیاسی ایران توسط رژیم شاهنشاهی محکوم کرد.
کد خبر: ۵۱۰۲

دادگستری تهران دولت امریکا را مجرم شناخت

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط به نقل از معاونت امور بین‌الملل قوه قضائیه، در چارچوب اقدام متقابل حقوقی علیه دولت و مقامات آمریکایی و با عنایت به طرح دعوای تعدادی از آسیب‌دیدگان از زندانیان سیاسی قبل از انقلاب اسلامی علیه دولت آمریکا و مقامات وقت اجرایی این کشور نزد شعبه ۵۵ حقوقی دادگستری تهران به دلیل حمایت‌های مادی و معنوی صورت گرفته خواندگان آمریکایی از رژیم ستم‌شاهی و تشویق و تحریک این رژیم و ساواک به ارتکاب جنایات و شکنجه علیه آنان، پس از برگزاری جلسات رسیدگی، دادگاه، دولت آمریکا و سایر خواندگان آمریکایی را به مبلغ ۱۲/۷۲۶/۹۴۵/۸۰ (دوازده میلیارد و هفتصد و بیست و شش میلیون و نهصد و چهل و پنج هزار و هشتاد) دلار در این پرونده‌ها محکوم کرد.

تعداد خواهان‌های این پرونده‌ها ۵۵ نفر از زندانیان سیاسی و ورثه آن‌ها از استان‌های تهران، گلستان، قزوین، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی می‌باشند. خواندگان این پرونده‌ها نیز دولت آمریکا، سازمان سیا، وزارت خزانه‌داری و بانک مرکزی و ورثه ۷ نفر از روسای جمهور پیشین و مقامات آمریکا هستند.

لازم به توضیح است از ابتدای سال جاری تاکنون، محاکم آمریکا علیه دولت و مقامات ایرانی مبلغی حدود ۱۹ میلیارد دلار رای صادر کرده‌اند. یکی از برنامه‌های نظام قضایی، شناسایی اموال و دارایی‌های آمریکا در کشور‌های ثالث از طرق مختلف و انجام هماهنگی با محاکم آن کشور‌ها برای بررسی امکان اجرای این احکام است.

 

برچسب ها: قوه قضاییه آمریکا
ارسال نظر
آخرین اخبار