۲۷ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۰:۳۸
تعداد بازدید: ۲۹۸۱۷۸
سازمان بورس اعلام کرد: با همکاری شرکت‌های بورس و فرابورس، پیوسته شرایط بازار و وقایع مرتبط را رصد کرده و در صورت لزوم، تصمیمات بعدی را گرفته و اعلام خواهد نمود.
کد خبر: ۶۵۰۵

 اولین حراج سکه سال جدید فردا با شرایطی انجام خواهد شد 

جلسه اضطراری بورسی‌ها/ بازار سرمایه تعطیل می‌شود؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، به دنبال پاسخ قاطع ایران به تجاوزگری اسرائیل و احتمال رفتار‌های هیجانی در بازار سرمایه، صبح امروز نشست اضطراری هیات مدیره سازمان بورس برگزار شد تا برای حمایت از سهامداران تصمیم گیری شود؛ بنابراین، سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص تداوم معاملات بازار با محدودیت دامنه نوسان اطلاعیه‌ای صادر کرد که به شرح زیر است؛

«پیرو برگزاری جلسه اضطراری هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در ساعات ابتدایی روز جاری، مقرر گردید با هدف حمایت از حقوق سهامداران و جلوگیری از تاثیر هیجانات بر روند بازار، دامنه نوسان کلیه نماد‌های سهام و حق تقدم سهام قابل معامله در بازار‌های بورس و فرابورس برای مدت سه روز متوالی به مثبت و منفی یک درصد و دامنه نوسان صندوق‌های سهامی نیز به مثبت و منفی ۲ درصد محدود گردد. بدیهی است سازمان بورس با همکاری شرکت‌های بورس و فرابورس پیوسته شرایط بازار و وقایع مرتبط را رصد نموده و در صورت لزوم تصمیمات بعدی را اتخاذ و اعلام خواهد نمود.»

این تصمیم در شرایطی است که طبق ماده ۳۲ قانون بازار سرمایه در صورت وقوع شرایط اضطراری، هیات مدیره سازمان بورس می‌تواند معاملات بورس را حداکثر سه روز متوقف کند؛ اما در هر صورت تصمیم مدیران بورس به کاهش دامنه نوسان بوده است. همچنین شنیده شده که دامنه نوسان گواهی سپرده سکه طلا نیز مثبت و منفی یک درصد تعیین می‌شود.

حراج سکه روی میز مرکز مبادله

در حالی که به دنبال افزایش تنش‌ها در منطقه و تحولات سیاسی و بین المللی، نرخ ارز با افزایش در این روز‌ها مواجه شده، بهای سکه نیز تحت تاثیر این افزایش بوده و روند صعودی در پیش گرفته است. در این میان؛ بانک مرکزی از حراج شمش طلا در روز جاری و همچنین حراج سکه در روز آینده خبر داده است.

مرکز مبادله ارز و طلای ایران اعلام کرده است: دهمین حراج سکه فردا دوشنبه ۲۷ فروردین ماه ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد. این حراج از طریق سامانه معاملات این مرکز به آدرس اینترنتی market.ice.ir برگزار می‌شود و دارایی موضوع دهمین حراج، تمام سکه، نیم سکه و ربع سکه بهار آزادی ضرب سال ۱۳۸۶ بانک مرکزی و بدون بسته بندی است. متقاضیان باید در مرکز مبادله، نام نویسی و احراز هویت انجام دهند تا بتوانند در این حراج‌ها شرکت کنند.

حداکثر حجم سفارش و خرید برای هر متقاضی مجموعا ۵ قطعه سکه است. به نحوی که می‌توان ۵ قطعه ربع سکه، یا ۵ قطعه نیم سکه، یا ۵ قطعه تمام سکه، و یا ترکیبی از هر سه شامل تمام سکه، نیم سکه و ربع سکه باشد که جمع هر سه با هم نباید بیش از ۵ قطعه باشد.

شروع جلسه حراج راس ساعت ۱۲ است و بازه ثبت سفارش نیز از ساعت ۱۲ تا ۱۵ خواهد بود. بازه نظارت و تخصیص نیز از ساعت ۱۵ تا ۱۷همان روز است و ساعت ۱۷ نیز نتایج حراج اعلام می‌شود. شیوه برگزاری حراج نیز از طریق ثبت سفارش و تخصیص بر مبنای اولویت قیمت ـ زمان انجام می‌شود.

مرکز مبادله تاکید کرد: واریز وجه معاملات از طریق کارت‌های هدیه، بن کارت، کارت اعتباری مرابحه و کارت‌های بانکی فاقد شماره شبا ممنوع بوده و مسئولیت عدم استرداد وجه بر عهده شخص متقاضی است.

همچنین فرآیند استرداد وجه کیف پول، برای واریز از حساب‌های بانک ملی ایران در همان روز درخواست انجام می‌پذیرد و برای سایر بانک‌ها ظرف مدت ۴۸ ساعت انجام می‌شود.

اولین حراج سکه در سال جدید در شرایطی فردا انجام خواهد شد که پیش از این در آخرین حراج سکه (۲۷ اسفندماه ۱۴۰۲) در سال گذشته، از مجموع ۹۶۳۷ قطعه ربع سکه ثبت سفارش شده، ۶۱۱۶ قطعه با میانگین قیمت ۱۲ میلیون و ۳۸۳ هزار تومان به متقاضیان تخصیص داده شد. همچنین، از مجموع ۶۲۹۴ قطعه نیم سکه ثبت سفارش شده، ۱۱۰۹ قطعه با میانگین قیمت ۲۰ میلیون و ۴۵۵ هزار تومان تخصیص داده شد. در حراج سکه تمام نیز از  مجموع ۸۲۶۹ قطعه سکه ثبت سفارش شده،۲۲۷۳ قطعه با میانگین قیمت ۳۵ میلیون و ۱۶۹ هزار تومان تخصیص داده شد.

 
 

بدیهی است، در میان متقاضیان افرادی بالاتر و افرادی پایین‌تر از این قیمت ها، قیمت پیشنهادی اعلام کرده و به آن‌ها تخصیص داده شده است. در مجموع حراج سکه در سال گذشته، جمعا ۱۱۰ هزار و ۵۲۴ قطعه انواع سکه طلا به متقاضیان حراج تخصیص داده شد./ تابناک

برچسب ها: بورس بازار سرمایه سازمان بورس
ارسال نظر
آخرین اخبار