۰۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۸:۳۶
تعداد بازدید: ۱۲۴۸۰۵
معاون توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی بابیان اینکه اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در ۱۴۰۲در شرکتهای دانش بنیان رشد ۲۰درصدی داشته است،از افزایش سهم دانش بنیان‌هاازGDPبه ۲.۹ درصدخبر داد.
کد خبر: ۷۱۳۱

رشد ۲۰ درصدی اشتغال در شرکت‌های دانش‌بنیان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، دکتر رضا اسدی فرد، در پاسخ به میزان رشد شرکت‌های دانش بنیان در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال گذشته گفت: در حال حاضر تعداد ۹۶۹۴ شرکت دانش‌بنیان به تائید معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رسیده است که از این تعداد ۸۲۳ شرکت فناور، ۲۲۷۱ شرکت نوآور و ۶۶۰۰ شرکت به‌صورت نوپا تائید شده‌اند. بر این اساس تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱ حدود ۱۷ درصد رشد داشته است.

معاون توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان درباره وضعیت میزان اشتغال در شرکت‌های دانش بنیان نیز توضیح داد و گفت: همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان با ایجاد زیرساخت لازم به‌منظور بهره‌برداری از توانمندی‌های فنی و تخصصی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی توانسته‌اند در سال ۱۴۰۲ ضمن تحقق رشد ۲۰ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۱، امکان اشتغال برای بیش از ۳۹۰ هزار نفر را فراهم آورند.

اسدی فر در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در سال ۱۴۰۲ چه تعداد شرکت مشمول معافیت‌های مالیاتی شدند و میزان اعتبار مالیاتی چقدر بوده است، خاطرنشان کرد: قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در سال ۱۳۸۹ و قانون جهش تولید دانش‌بنیان در سال ۱۴۰۱ در مجلس شورای اسلامی تصویب شدند. با استفاده از ظرفیت‌های این دو قانون مهم و همچنین همکاری دستگاه‌های اجرایی کشور و پیگیری‌های معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور حمایت‌های مختلفی برای شرکت‌های دانش‌بنیان در نظر گرفته شده که این حمایت‌ها عمدتاً ناظر به کاهش هزینه‌های شرکت‌ها، حفظ و تقویت نیروی انسانی متخصص، افزایش صادرات و توانمندسازی شرکت‌ها بوده است. از جمله این حمایت‌ها می‌توان به معافیت مالیاتی و اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه اشاره کرد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه شرکت‌ها در پایان هر سال اظهارنامه مالیاتی خود را به سازمان امور مالیاتی می‌دهند، فرآیند ثبت و بررسی درخواست‌های معافیت مالیاتی سال ۱۴۰۲ از ۱۵ اسفند سال جاری آغاز شده است. بر همین اساس در شهریور ۱۴۰۲ مصادیق معاف از مالیات شرکت دانش بنیان برای سال مالی ۱۴۰۱ به سازمان امور مالیاتی ارائه شد.

معاون توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان از تصویب ۱۴۰۱ پروژه اعتبار مالیاتی به مبلغ حدود ۳,۵۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۲ خبر داد.

اسدی فر همچنین درباره میزان فروش شرکت‌های دانش بنیان در سال ۱۴۰۲ در مقایسه با سال‌های گذشته گفت: یکی از برنامه‌های اصلی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان در دوره چهارم خود که از سال ۱۴۰۲ آغاز شده است، افزایش سهم اقتصاد دانش‌بنیان از GDP کل کشور است. اگر نگاهی به آمار فروش شرکت‌های دانش‌بنیان بیندازیم، میزان فروش این شرکت‌ها از ۲۱۵ هزار میلیارد تومان در سال مالی ۱۳۹۹ به حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ و ۵۲۰ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ رسیده است که نشان از رشد درآمد شرکت‌های دانش بنیان می‌دهد.

این مقام مسول معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری اعلام کرد که سهم فروش شرکت‌های دانش بنیان از GDP در سال ۱۴۰۲ حدود ۲.۹ درصد برآورد شده است./ مهر

برچسب ها: اشتغال رشد شرکت دانش بنیان
ارسال نظر
آخرین اخبار