۰۲ تير ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۰
تعداد بازدید: ۷۳۸۹۷
ریکاردو ساپینتو در شرایطی سرمربی استقلال معرفی شد که در کارنامه او تنها یک عنوان قهرمانی دیده می‌شود.
کد خبر: ۱۶۶۸۶

سرمربی جدید استقلال را کامل‌تر بشناسیم/ تنها یک جام در کارنامه ریکاردو ساپینتو

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، انتخاب ریکاردو ساپینتو به عنوان سرمربی جدید استقلال با توجه به کارنامه‌ای که این مربی پرتغالی داشته واکنش‌هایی در رسانه‌های این کشور به همراه داشته است.

سرمربی آبی‌پوشان ایران در اوایل نوامبر ۲۰۰۹ مدیر تیم اسپورتینگ لیسبون شد اما در ۲۱ ژانویه ۲۰۱۰، پس از درگیری فیزیکی با لیدسون بازیکن باشگاه در رختکن بلافاصله استعفای خود را ارائه کرد. ساپینتو اولین تجربه مربیگری خود را در سال ۲۰۱۰ و به عنوان دستیار در «یونیائو لیریا» آغاز کرد و در ۱۳ فوریه ۲۰۱۲، سرمربی اسپورتینگ لیسبون شد. او در پایان فصل به مقام چهارم رسید و قراردادش دو فصل دیگر تمدید شد اما ۴ اکتبر پس از قبول شکست خارج از خانه که در ادامه ناکامی‌های قبلی بود حکم اخراج را دریافت کرد.

ساپینتو در ۱۸ مارس ۲۰۱۳ هدایت غول صربستان ستاره سرخ بلگراد را بر عهده گرفت و موفقیتی نداشت تا در سوپر لیگ یونان سرمربی تیم‌های OFI و آترومیتوس بود و بدون کسب افتخاری جدا شد. او به بلننز پرتغال بازگشت و به دلیل ناکامی در راهیابی به مرحله گروهی لیگ اروپا از سمت خود استعفا داد. در ۲۹ مه ۲۰۱۶ سرمربی الفتح عربستان شد اما بدون موفقیتی برای دومین بار راهی آترومیتوس یونان شد و با کسب رتبه هشتم پیشنهاد تمدید داشت اما ترجیح داد سرمربی استاندارد لیژ بلژیک شود و با این تیم قهرمان جام حذفی شد و به نایب قهرمانی لیگ رسید اما در پایان فصل پیشنهاد لژیا ورشو لهستان را به مدت سه فصل قبول کرد. جالب اینکه پیش از پایان اولین فصل اخراج شد.

در ۳ جولای ۲۰۱۹، ساپینتو پس از چهار سال به کشورش بازگشت و با قراردادی دو ساله هدایت براگا را بر عهده گرفت او در ۲۳ دسامبر با تیم به عنوان هشتم لیگ رسید و علیرغم پیروزی در لیگ اروپا، اخراج شد. در ۱۳ اکتبر ۲۰۲۰ سرمربیگری واسکو دوگاما را قبول کرد و در ۲۹ دسامبر در حالی که تیم در منطقه سقوط قرار داشت از وظایف خود برکنار شد. در ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ «غازی عینتاب» ترکیه را به عنوان تیم جدید برای هدایت انتخاب کرد اما با این تیم هم موفق نبود و برکنار شد تا ۷ ژانویه ۲۰۲۲ هدایت موریرنزه را قبول کند بلکه این تیم از لیگ برتر پرتغال سقوط نکند اما در پایان فصل ۲۲-۲۰۲۱ این تیم نتوانست در سطح اول فوتبال کشورش باقی بماند و حال او سرمربی استقلال ایران است که فصل قبل به قهرمانی لیگ برتر کشورش رسید.

انتخاب ساپینتو به عنوان سرمربی استقلال واکنش‌هایی را در دو رسانه (abola) و (sapo) به دنبال داشت. این رسانه‌ها نوشتند استقلال پس از یک دوره رقابتی که هیچ شکستی در آن متحمل نشد (۱۹ برد و ۱۱ تساوی) قهرمان فعلی ایران است. این مربی فصل گذشته نتوانست مانع از سقوط موریرنزه به سطح دوم فوتبال باشگاهی پرتغال شود، سرمربی جدید استقلال است. در کارنامه این مربی موفقیت بزرگی دیده نمی‌شود و این بار ماجراجویی را پس از حضور در کشورهای صربستان، یونان، عربستان سعودی، بلژیک، لهستان، برزیل و ترکیه در ایران آغاز کرده تا به هشتمین کشور خارجی در دوران مربیگری خود منتقل شود. انتظار کسب موفقیت شاید کمی دور باشد اما غیرممکن نیست و باید دید برنامه‌های استقلال برای تکرار قهرمانی در ایران چیست به خصوص که ساپینتو وعده قهرمانی داد است.

برچسب ها: ریکاردو ساپینتو استقلال اسپورتینگ لیسبون
ارسال نظر
آخرین اخبار