۰۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۱:۲۳
تعداد بازدید: ۴۷۳۹۷
اعزام نکردن پنج ملی‌پوشان دوومیدانی به رقابت‌های قهرمانی جوانان جهان در کلمبیا، حاشیه‌هایی را برای فدراسیون این رشته به وجود آورده است.
کد خبر: ۱۹۱۵۱

بهانه‌های برای لطمه به آینده دوومیدانی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، حضور در مسابقات جهانی، آرزوی ورزشکاران در هر رشته‌ای است، فرقی هم ندارد که این رویداد در رده سنی بزرگسالان باشد، جوانان یا نوجوانان. ورزشکاران در بسیاری از رشته‌ها برای حضور در مسابقات جهانی باید به رکورد خاصی برسند یا سهمیه لازم را بدست بیاورند، بنابراین رسیدن به آن نیازمند تلاش بسیار زیاد و همچنین عملکردی مطلوب است.

دوومیدانی این روزها درگیر با حاشیه‌ای خودساخته شده؛ حاشیه‌ای که ضربه اصلی‌اش به ورزشکاران همین رشته وارد می‌شود. رقابت‌های قهرمانی جوانان جهان قرار است طی روزهای اول تا ششم آگوست به میزبانی شهر «کالی» در کشور کلمبیا برگزار شود. قرار بود 5 ورزشکار از ایران به نام‌های سارینا ساعدی، سمیر اقبالی، علی امیریان، ارسلان قشقایی و ارشیا مصدقی به واسطه کسب سهمیه و ثبت رکورد ورودی در این رقابت‌ها حضور داشته باشند، اما اعزام آنها با تشخیص فدراسیون منتفی شد تا حسرت بزرگی بر دل این جوانان بااستعداد باقی بماند.

پس از مطرح شدن موضوع عدم اعزام دوومیدانی‌کاران به کلمبیا، مسئول امور مسافرت‌های فدراسیون دلایلی را برای این مسئله عنوان کرد که البته بیشتر شبیه به بهانه‌جویی بود. جواد خسرو شیری گفت که بواسطه عدم صدور روادید و مسیرهای پروازی بسیار سخت و دشوار، ورزشکاران به کلمبیا اعزام نشدند. اینکه گفته می‌شود تیم کشورمان به دلیل مشکلات مالی به این مسابقات اعزام نشده، اصلاً صحت ندارد و این حرف از پایه بی اساس است.

این دلایل در حالی از خسرو شیری مطرح شد که هنوز هیچ مقامات رده بالاتری در فدراسیون از جمله رئیس و دبیر، اظهار نظر نکرده‌اند و سکوت را ترجیح داده‌اند. در همین خصوص گفته می‌شود که بی‌پولی دلیل اصلی عدم اعزام است و اگر مورد دیگری نیز وجود داشته، فدراسیون می‌توانسته حل و فصل کند.

نکته جالب اینکه چندی قبل چند دوومیدانی‌کار فعال و بازنشسته، پیشنهاد جمع‌آوری پول در فضای مجازی را مطرح کرده بودند که به نوعی، تمسخر فدراسیون و اشاره به بی پولی آنها بود.

داستان بی پولی فدراسیون، اتفاقی است که به تازگی رخ داده و البته در کنار سوء مدیریت فدراسیون، منجر به عدم اعزام ورزشکاران به مسابقات جوانان جهان شده است. ظاهراً اسپانسر اصلی فدراسیون بنا به دلایلی، دست از حمایت مالی خود کشیده و همین مسئله دست فدراسیون را در آستانه این اعزام در پوست گردو گذاشته است. البته مسئولان فدراسیون می‌توانستند در این باره با کمیته ملی المپیک رایزنی کنند و هزینه بلیت این سفر را از این نهاد بگیرند، اما به نظر می‌رسد ترجیحی بر انجام این مسئله نداشته‌اند. در این چند ماهه  هزینه بلیت چند فدراسیون از سوی کمیته پرداخت شده و کمک‌های خوبی نیز به فدراسیون‌ها انجام داده است. رئیس این کمیته بارها اشاره کرده که نهاد مورد نظر همواره آماده کمک درخصوص اعزام‌های مختلف است، اما اینکه چرا این درخواست از مسئول فدراسیون مطرح نشده، سوالی است که مسئولانش باید پاسخ بدهند.

در حالی صحبت از بی پولی برای انجام این اعزام می‌شود که فدراسیون دوومیدانی طی ماه‌های اخیر پول داشته و البته صرف برخی مسافرت‌های ورزشکاران خاص نیز شده است. همین چندین قبل بود که احسان حدادی برای یک اردوی سه هفته‌ای راهی آمریکا شد؛ اردویی که هیچ خروجی از آن مشاهده نشد. همان زمان برگزاری اردو، دبیر فدراسیون اعزام کرد که به اندازه هزینه اردوی در ایران به حدادی کمک شده و باقی پول این سفر از سوی ورزشکار و حامی مالی پرداخت شده است.

ظاهراً آن زمان و حتی در سفرهای دیگر، پول به وفور در فدراسیون وجود داشته، اما حالا که نوبت به جوانان رسیده، مسئولان فدراسیون تصمیم گرفته‌اند این پنج ورزشکار را به یک تورنمنت بین‌المللی به جای مسابقات جهانی اعزام کنند.

برچسب ها: دوومیدانی
ارسال نظر
آخرین اخبار