۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۱:۳۳
تعداد بازدید: ۴۹۵۶۲
سرمربی پیشین تیم ملی نوجوانان گفت: اختلافات داخلی در تیم ملی بر هر موضوع دیگری ارجحیت یافته و با این وضعیت کار بسیار دشوارتری در جام جهانی داریم.
کد خبر: ۱۹۵۱۶

با منتخب ستارگان جهان هم موفق نمی‌شویم/ جام جهانی محل کسب تجربه نیست

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، تیم ملی فوتبال ایران در قیاس با ادوار گذشته جام جهانی تیمی کم‌ستاره‌تر را در اختیار دارد. از سویی دیگر تیم ملی کشورمان شرایط آماده‌سازی مطلوب دوره‌های پیشین را سپری نکرده تا احتمال رقم خوردن ضعیف‌ترین نتایج ایران در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر بیش از هر زمان دیگری وجود داشته باشد. عباس چمنیان در این باره اظهار کرد: زمان زیادی تا شروع بزرگ‌ترین رویداد فوتبال جهان نداریم و تمامی تیم‌هایی که جواز حضور در این مسابقات را دارند به غیر از ایران، برنامه‌های بیسیار خوبی را دنبال کرده‌اند تا بتوانند نتایجی بسیار خوب کسب کنند.

وی ادامه داد: آنچه رویا‌ها را محقق می‌کند و منجر به ثبت دستاوری عالی می‌شود اجرای بهترین نوع برنامه‌ریزی است. هر تیمی که به جام جهانی راه پیدا کرده به دبنبال آن است که از عملکردش در این رقابت‌ها رضایت داشته باشد، اما روش پیگیری فرآیند یک تیم اهمیت ویژه‌ای دارد. آنهایی که بهتر از دیگران عمل می‌کنند بخت بیشتری برای صعود به مراحل بالاتر دارند و بسیاری از تیم‌هایی که از گردونه مسابقات خارج می‌شوند بیشترین تلاش را می‌کنند تا وداعی سزاوارانه داشته باشند و بدون تردید تمامی تیم‌ها به دنبال آن خواهند بود تا از تجارب کسب شده به بهترین شکل بهره ببرند و برای ادوار بعدی استفاده کنند.

سرمربی پیشین تیم ملی نوجوانان افزود: فوتبال غیرقابل پیش‌بینی است و احتمال رقم خوردن نتایج غیرمنتظره درآن وجود دارد، اما تیم‌هایی که به جام جهانی صعود کرده‌اند برای آنکه ضریب شانس خود برای کسب نتایج بهتر را افزایش دهند به عالی‌ترین حالت ممکن از منظر خود برای جام جهانی آماده می‌شوند و منتظر حوادث درون زمین نمی‌مانند بلکه به شکلی عمل می‌کنند که حوادث را رقم بزنند. در شرایط فعلی سه تیم قدرتمند در گروه ایران قرار دارند و هر یک از آنها به شیوه‌ای مطلوب آماده حضور در بازی‌های قطر می‌شوند. شکل آماده‌سازی تمامی آنها تا اینجا بهتر از ایران بوده و این مسئله نگرانی‌ها را به شدت افزایش می‌دهد.

وی یادآور شد: دو عامل در موفقیت یک تیم در جام جهانی نقش دارد. اول برخورداری از بازیکنانی با استاندارد‌های چنین جامی است؛ چون درخشیدن هر بازیکنی در این رقابت‌ها به پارامتر‌های مهمی ارتباط دارد. عامل دوم بهره‌مندی تیم از تمامی شاخصه‌هاست تا بازیکنان در کنار یکدیگر بتوانند از روح تیمی و برتری‌های تاکتیکی در راستای موفقیت تیم استفاده کنند. در این دوره از رقابت‌های جام جهانی با مشکلی مواجه هستیم که به واسطه آن رسیدن به چنین عواملی دشوار شده است. جام جهانی محل کسب تجربه نیست، اما روند آماده‌سازی یوز‌های ایرانی چنین موضوعی را می‌رساند. فدراسیون فوتبال برخلاف ادوار قبلی به دلیل نداشتن رئیس فاقد ثبات است و این موضوع تأثیر منفی در روند آماده‌سازی تیم ملی گذاشته تا جایی که کسب موفقیت را به حداقل رسانده است.

چمنیان تصریح کرد: تنها چند ستاره در تیم ملی داریم اما مهم‌تر از آن فقدان وحدت تیمی است. جایگاه سرمربی تیم ملی مستحکم نیست و با شرایط فعلی حتی اگر منتخب ستارگان جهان را در اختیار داشتیم باز هم بختی برای موفقیت نداشتیم چون در وهله اول باید تیم باشیم و سپس برای رفع نواقص قبلی گام برداریم. فرصت اتحاد را از تیم ملی گرفته‌ایم و اختلافات داخلی بر هر موضوع دیگری ارجحیت یافته است. نیاز به تغییر جدی داریم تا موانع برداشته و ایرادها رفع شود؛ هر چند با توجه به اینکه تیم‌های انگلیس، ولز و آمریکا فرصت‌های تدارک قبلی را از دست ندادند کار سخت‌تری از آنها داریم. با این وجود اگر نواقص را از بین ببریم نمایش آبرومندانه‌تری خواهیم داشت. 

برچسب ها: عباس چمنیان تیم ملی فوتبال ایران جام جهانی ۲۰۲۲ قطر
ارسال نظر
آخرین اخبار