۳۰ آبان ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۵
تعداد بازدید: ۸۶۱۴۷
وزیرخارجه یونان اعلام کرد که توافق ترکیه با لیبی با اصول سازمان ملل مغایرت دارد چراکه دوره حکمرانی دولت الدبیبه به پایان رسیده و این دولت نماینده ملت لیبی نیست.
کد خبر: ۲۳۷۵۷

ائتلاف یونان و مصر  علیه لیبی/دولت موقت طرابلس اجازه امضای توافق‌ با ترکیه  ندارد!
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، نیکوس دندیاس، وزیرخارجه یونان از توافق‌های ترکیه و دولت لیبی با ریاست عبدالحمید الدبیبه انتقاد کرد و گفت: دولت الدبیبه یک دولت موقت است و اختیار امضای چنین توافق‌هایی را ندارد. دیدار من با عقیله صالح، رئیس پارلمان طبرق و خلیفه حفتر، فرمانده ارتش ملی لیبی به‌خاطر موضع آن‌ها درباره مخالفت با حضور ترکیه در لیبی است. هدف از سفر به بنغازی حفظ روابط قوی با شرق لیبی است.

مصر خواهان هیچ گونه تماسی با دولت الدبیبه نیست چراکه دولت الدبیبه قدرت را غصب کرده و از منابع لیبی بهره‌برداری می‌کند و توافق‌هایی را با ترکیه‌ای‌ها امضا می‌کند

وی ادامه داد: دولت موقت طرابلس اجازه امضای توافق‌ها را ندارد. سازمان ملل نیز تأکید کرد که طرابلس چنین اجازه‌ای را ندارد. مصر خواهان هیچ گونه تماسی با دولت الدبیبه نیست چراکه دولت الدبیبه قدرت را غصب کرده و از منابع لیبی بهره‌برداری می‌کند و توافق‌هایی را با ترکیه‌ای‌ها امضا می‌کند.

دندیاس بیان داشت: محمد المنفی، رئیس شورای ریاستی لیبی از ما خواست به طرابلس رفته و با او دیدار کنم. من موافقت کردم، اما به شرط اینکه تماس‌های رسمی با دولت موقت نداشته باشم. قرار بود با المنفی ملاقات کنم و بروم، اما حضور نجلاء المنقوش، وزیر خارجه لیبی به این معنا بود که به توافقی که کرده‌ایم احترام گذاشته نشده برای همین تصمیم گرفتم از آنجا بروم.

ائتلاف یونان و مصر  علیه لیبی/دولت موقت طرابلس اجازه امضای توافق‌ با ترکیه  ندارد!

افزایش بحران لیبی به دلیل اختلاف‌نظر دو دولت

دوره حکمرانی دولت الدبیبه به پایان رسیده و این دولت نماینده ملت لیبی نیست

یونان با توافقی که دولت الدبیبه اکتبر با ترکیه برای استخراج نفت و گاز در دریای مدیترانه امضا کرد، مخالفت کرد و وزیر خارجه یونان گفت: این توافق با اصول سازمان ملل مغایرت دارد. دوره حکمرانی دولت الدبیبه به پایان رسیده و این دولت نماینده ملت لیبی نیست.

بحران سیاسی در لیبی به دلیل اختلاف‌نظر دو دولت رو به افزایش است؛ دولت اول به ریاست فتحی باشاغا که مارس گذشته از پارلمان طبرق رأی اعتماد گرفت و دومی دولت وحدت ملی به ریاست عبد الحمید الدبیبه که بیش از یک سال قبل در نتیجه توافق‌های سیاسی با نظارت سازمان ملل تشکیل شد، اما با وجود پایان یافتن دوره‌اش، از تحویل قدرت به دولت تعیین‌شده از سوی پارلمان لیبی (دولت باشاغا) سر باز می‌زند و تاکید دارد که قدرت را تنها به دولتی که یک پارلمان منتخب آن را تعیین کند، تحویل خواهد داد./آرمان ملی.

برچسب ها: لیبی ترکیه مصر یونان میعانات گازی
ارسال نظر
آخرین اخبار