۲۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۱
تعداد بازدید: ۱۱۵۶۵۸
دبیر کل NPC جمهوری اسلامی ایران گفت: همانطور که مردم برزیل همیشه دوست دارند تیم فوتبال آنها قهرمان جهان شود، مردم ما در ایران نیز می خواهند و انتظار دارند که تیم والیبال نشسته مردان ما همچنان در صدر این رشته ورزشی در جهان باقی بماند.
کد خبر: ۲۶۱۷۶

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، کمیته بین المللی پارالمپیک در گزارشی به قدرت والیبال نشسته ایران اشاره کرد و نوشت: ورزشکاران مرد والیبال نشسته با لباس‌های ملی و ماسک‌هایی که پرچم ایران را نشان می‌دهند، در حالی که منتظر مراسم مدال در توکیو 2020 هستند عکس می‌گیرند. تیم ایران در هفت بازی از 9 بازی پارالمپیکی که از سال 1988 سئول در آن شرکت کرده بود، قهرمان پارالمپیک شد و برنده شد. آخرین طلای ایران در توکیو 2020 به دست آمد.

هادی رضایی به عنوان بازیکن، کاپیتان و سرمربی، بخشی جدایی ناپذیر از تسلط فوق العاده چهار دهه‌ای ایران در والیبال نشسته مردان بوده است.

بنابراین، چه کسی شایستگی بهتری برای انعکاس موفقیت تاریخی ایران دارد، به‌خصوص که رضایی در نوامبر ۲۰۲۲ از بازنشستگی وسوسه شد و این تیم را به هشتمین عنوان قهرمانی جهان رساند؟

قهرمانان پارالمپیک در حالی که نزدیکترین رقبای خود بوسنی و هرزگوین را در سارایوو شکست دادند، حتی یک ست را هم رها نکردند تا تایید کنند که شمارش معکوس برای پاریس ۲۰۲۴ خواهند بود.

نه اینکه آن‌ها چیزی را بدیهی می‌دانند، زیرا سنگینی توقع عظیم را نیز بر دوش خود حمل می‌کنند.

رضایی سرمربی والیبال نشسته ایران در این باره می‌گوید: بزرگترین چالش ما این است که مردم ایران از ما انتظار دارند که قهرمان شویم که مسئولیت سنگینی بر دوش ورزشکاران و مربیان ما می‌گذارد. در برخی رشته‌های ورزشی قهرمانی در آسیا یا حضور در پارالمپیک افتخار است، اما به نظر می‌رسد در والیبال نشسته، شرکت و قهرمانی معیار‌های متفاوتی دارد.

ملاک این است که اگر در مسابقات پارالمپیک به مقام دوم رسیدیم یعنی شکست خورده ایم.

محمد تابع، دبیر کل NPC جمهوری اسلامی ایران، مقایسه دیگری انجام داد و گفت: همانطور که مردم برزیل همیشه دوست دارند تیم فوتبال آنها قهرمان جهان شود، مردم ما در ایران نیز می خواهند و انتظار دارند که تیم والیبال نشسته مردان ما همچنان در صدر این رشته ورزشی در جهان باقی بماند.

یک رکورد طلایی

ایران  چگونه پس از معرفی به این ورزش در سال ۱۹۸۰ به یک ابرقدرت والیبال نشسته تبدیل شده است؟

رضایی بازی را از سال ۱۳۶۲ با تعویض از هندبال آغاز کرد. او ۱۲ سال کاپیتان تیم ملی بود و در ۳ بازی پارالمپیک به عنوان بازیکن و ۶ بازی به عنوان مربی شرکت کرد.

بازیکنان تیم والیبال نشسته مردان ایران با مدال‌های طلای خود در زمین مسابقه ژست گرفتند. پیروزی ۳-۱ مقابل کمیته پارالمپیک روسیه، ایران را برای هفتمین قهرمانی پارالمپیک در توکیو ۲۰۲۰ تضمین کرد.

در ۹ بازی پس از سئول ۱۹۸۸، ایران در ۷ بازی قهرمان پارالمپیک شد. او پیشرفت این ورزش را در ترکیبی از عوامل قرار می‌دهد و از آتلانتا ۱۹۹۶ به عنوان نقطه اوج خاصی یاد می‌کند که او کاپیتان تیم بود و به عنوان بهترین بازیکن بازی‌ها شناخته شد.

رضایی حمایت دولت، مردم، باشگاه‌ها، حامیان مالی، زیبایی ورزش و حمایت از ورزشکاران را از دلایل رشد آن می‌داند.

افسانه سازی

از همان ابتدا با والیبال نشسته در ایران میل زیادی وجود داشت که به دلیل این واقعیت بود که تجهیزات زیادی برای شروع بازی مورد نیاز نبود در حالی که تغییرات در طبقه بندی باعث دسترسی بیشتر به این ورزش شد.

رضایی به نوآوری‌های متنوعی اشاره می‌کند که از آن زمان تاکنون ارائه شده است. ما از علم مدرن استفاده می‌کنیم. همچنین از نظر تاکتیکی والیبال ایستاده و نشسته ادغام شده است. استفاده از حداکثر توان معلولان وجود دارد.»

استفاده از قدرت و سرعت در اجرای تکنیک‌ها و تاکتیک‌ها در والیبال نشسته بسیار مهم است. از زمانی که به عنوان مربی انتخاب شدم سعی کردم از همه این موارد برای ترویج والیبال نشسته استفاده کنم.

یک بازیکن مرد والیبال نشسته، بازوی چپ خود را دراز می‌کند و در حالی که تلاش می‌کند توپ را برگرداند، به عقب برمی گردد.
قدرت و سرعت هسته اصلی رژیم تمرینی تیم است و از عوامل کلیدی در موفقیت آن‌ها می‌باشد.

رضایی یک روز پس از توکیو ۲۰۲۰ آن را صدا کرد، اما با درخواست‌هایی مبنی بر بازگشت به مسابقات قهرمانی جهان مواجه شد. او مطمئن نیست در سال ۲۰۲۴ چه اتفاقی خواهد افتاد.

من معتقدم در یک زمان مشخص، یک فرد باید مسئولیت خود را به دیگران واگذار کند و به همین دلیل استعفا دادم. اما چالش قهرمانی در بوسنی برای من بسیار جالب و مهم بود، بنابراین تصمیم گرفتم برگردم.

کسب عنوان قهرمانی در بوسنی یکی از افتخارات من در ورزش بود، زیرا می‌دانستم که تیم بوسنی در آن زمان در اوج آمادگی قرار داشت.

بهترین در تاریخ؟

ایران ادعا می کند که بهترین کشور والیبال نشسته مردان در تاریخ است، اما رئیس NPC به سرعت این پیشنهاد را کم اهمیت جلوه می دهد و در عوض به کارهای پشت صحنه اشاره می کند، از جمله لیگ قدرتمند داخلی، که به تبدیل تیم ملی به کشور کمک کرده است. برندگان سریال همچنین برنامه هایی برای توسعه تیم بانوان وجود دارد.

تابع گفت: برگزاری مستمر مسابقات سالانه قهرمانی کشور و برگزاری لیگ باعث جذب ورزشکاران زیادی شده است. تجهیز سالن‌های ورزشی سراسر کشور و حضور مستمر بازیکنان برتر در رویدادهای بین المللی را می‌توان از عوامل مهم این پیشرفت دانست.

حمایت‌های مالی در کنار رویکرد عملی، حمایت‌های دولتی، رسانه‌ای و پرداخت مساوی جوایز ورزشکاران المپیک و پارالمپیک به تداوم این موفقیت کمک کرده است.

یک بازیکن بلند قد والیبال نشسته در حالی که هم تیمی‌ها و حریفان او حرکت را با چشمان خود دنبال می‌کنند، سرویس را روی تور برمی گرداند.

مرتضی مهرزاد سلاکجانی قدبلندترین مرد ایران و یکی از محبوب‌ترین ورزشکاران کشور است. یکی از ستارگان این تیم مرتضی مهرزادسلاکجانی با قد ۲.۴۶ متر (۸ فوت ۱ اینچ) بلندقدترین مرد ایران است. او در یک تصادف با دوچرخه دچار شکستگی لگن شد که باعث توقف رشد پای راست شد. اکنون شش اینچ از سمت چپ او کوتاهتر است. او می‌تواند به یک کلوب هواداران بزرگ ببالد.

او گفت: «والیبال نشسته زندگی من را تغییر داد. «مردم خیلی مهربان هستند و شناخته شدن برای من طبیعی شده است. ما تیم خوبی هستیم و انتظارات بسیار بالاست، اما این طبیعی است.»

پایان پیام/

ارسال نظر
آخرین اخبار