۲۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۶
تعداد بازدید: ۳۸۸۲۸
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مطرح کرد؛
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با تاکید براینکه در مراسم چهارشنبه آخر سال مراقب محیط‌زیست باشیم ، گفت: با مقامات قضایی هماهنگ کردیم تا با متخلفانی که در این شب موجب تخریب محیط زیست می‌شوند به شدت برخورد شود.
کد خبر: ۲۸۳۲۰

چهارشنبه سوری مراقب محیط‌ زیست باشید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، حیات وحش و محیط زیست در این شب در امان نیستند، به طوری که شاهد آتش گرفتن درختان و دشت‌های زیادی در این شب هستیم از سوی دیگر صدای مهیب انفجار موجب سکته قلبی پرندگان و گا‌ها سقط جنین گونه‌های حیات وحش می‌شود که سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متولی حیات وحش معمولا برای این شب دستورالعمل‌هایی را تهیه و به استان‌ها ابلاغ کرده است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست دراین باره گفت: دستورالعمل مربوط به چهارشنبه سوری تهیه و به ادارت کل محیط زیست استان‌ها ابلاغ شده است، در این دستورالعمل بر آماده باش نیرو‌ها در قبل و شب چهارشنبه سوری تاکید شده است.

سرهنگ جمشید محبت خانی افزود: بر اساس این دستورالعمل قرار است یک آموزش همگانی قبل از شب چهارشنبه سوری برگزار شود و در آن بر خطراتی که دراین شب محیط زیست را تهدید می‌کند اشاره شود، همچنین در شب چهارشنبه سوری نیز تمام نیرو‌ها موظفند آماده باش باشند تا در صورت بروز آتش سوزی در مناطق حفاظت شده و یا هر تخریب محیط زیستی دیگر سریع اقدام کنند.

وی اظهار داشت: آلودگی صوتی ناشی از انفجار ترقه‌ها، موجب می‌شود تا پرندگان سکته کنند و سایر گونه‌های حیات وحش در صورت باردار بودن جنین خود را از دست بدهند، مراسم چهارشنبه سوری با فصل زادآوری و تخم گذاری پرندگان همراه است از این رو زمانی که احساس ناامنی کنند لانه خود را ترک می‌کنند و با این کار چرخه جوجه آوری آن سال آن‌ها متوقف می‌شود، حتی در چند سال گذشته فردای چهارشنبه سوری لاشه تعداد زیادی از حیوانات به ویژه پرندگان مشاهده شده است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست ادامه داد: در این شب شرایط چهارپایان هم بهتر از پرندگان نیست، بعضا این صدا‌ها به حدی زیاد است که باعث سقط جنین آن‌ها می‌شود، آلودگی ناشی از انفجار و آتش افروزی‌های بی ضابطه هم موجب آلودگی هوا می‌شود که این شرایط هم برای انسان و گونه‌های جانوری مضر است.

وی تصریح کرد: در چند سال گذشته در این شب مناطق حفاظت شده ما به ویژه آن‌هایی که نزدیکی مناطق مسکونی واقع شده اند دچار آتش سوزی شده و خسارات زیادی را متحمل شدند از این رو از مردم درخواست می‌کنیم تا مراقب باشند و با سازمان حفاظت محیط زیست همکاری کنند.

سرهنگ محبت خانی تاکید کرد: همچنین با مقامات قضایی هماهنگی لازم انجام شد تا اگر فردی یا افرادی موجب تخریب، خسارت و آتش سوزی شوند به اشد مجازات برسند، در واقع هماهنگ شد با متخلفانی که موجب تخریب محیط زیست می‌شوند به شدت برخورد شود./ ایرنا

برچسب ها: چهارشنبه سوری حفاظت از محیط زیست #محیط زیست
ارسال نظر