۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۲
تعداد بازدید: ۱۳۵۱۷۳
مدیر عامل شرکت صنعتی معادن و فلزات ایده پردازان شریف گفت : با این که در ایران پتانسیل های معدنی بسیار خوبی وجود دارد؛ اما متاسفانه ایران در حوزه آمار و ارقام بسیار ضعیف است و نمی توانند آمار دقیقی از میزان تولیدات مواد معدنی بیان کنند.
کد خبر: ۳۰۸۶۰

عدم دسترسی به آمار و ارقام بزرگترین مشکل حوزه معدن است| در عناصر استراتژیک معدنی غفلت داریم

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، با این که در ایران پتانسیل های معدنی بسیار خوبی وجود دارد؛ اما متاسفانه ایران در حوزه آمار و ارقام بسیار ضعیف است و نمی توانند آمار دقیقی از میزان تولیدات مواد معدنی بیان کنند.

علاوه بر این که ما دسترسی آسان به آمار و ارقام نداریم و نمی توانیم آمار و رقمی درستی هم ارائه دهیم

 

امیر بیژن یثربی ، مدیر عامل شرکت صنعتی معادن و فلزات ایده پردازان شریف گفت: کشور ما عملا در کریدور کانی زایی جهان قرار گرفته است. از نظر تنوع مواد معدنی دارای ۶۸ منبع معدنی هستیم. همچنین از نظر تنوع ماده معدنی رتبه دوازدهم را در جهان داریم.

وی در خصوص این که تولید مواد معدنی در کشور ما چگونه است بیان کرد: اعتقاد من بر این است که هیچ کارشناس ارشد و خبره ای نمی تواند اعداد دقیقی را در این خصوص بیان کند. چرا که متاسفانه ما در حوزه آمار نه فقط در حوزه معدن و مواد معدنی کلا هرچیزی که با آمار ارتباط پیدا می کند مشکل داریم. البته این مورد از مسائل خیلی مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

یثربی خاطر نشان کرد: وقتی ما می خواهیم وارد یک صنعت یا یکی از صنایع معدنی بشویم، تمام کارهای فنی و مهندسی و تمامی سرمایه گذاری ها حکم می کند که اول از همه باید مطالعات بازار را انجام دهند. یعنی در واقع تحلیل بازار انجام گیرد. متاسفانه ما در کشورمان در حوزه آمار و ارقام کمی مشکل داریم. زیرا آمار و ارقام ما کامل نیست. اگر هم کامل باشد آمار و ارقام را به سختی در اختیار فعالان اقتصادی قرار می دهند.

برگزیده بنیاد ملی نخبگان در مورد این که اوضاع صادرات در بخش معدن و صنایع معدنی چگونه است، اظهار کرد: بزرگترین مساله در حوزه معدن و صنایع معدنی عدم دسترسی به آمار و ارقام است. علاوه بر این که ما دسترسی آسان به آمار و ارقام نداریم و نمی توانیم آمار و ارقامی بگیریم و این مساله واقعا برایمان سخت است. مساله بعدی آزاد سازی داده ها است.

ما در کشورمان آزاد سازی داده نداریم. درحالی که درکشورهای پیشرفته دنیا ، داده ها را به طور کامل در اختیار همه قرار می دهند حتی در وب سایت هایشان هم این آمار و ارقام قرار دارد

یثربی تاکید کرد: ما در کشورمان آزادسازی داده نداریم. درحالی که درکشورهای پیشرفته دنیا، داده ها را به طور کامل در اختیار همه قرار می دهند حتی در وب سایت هایشان هم این آمار و ارقام قرار دارد. تراز نامه ها، صورت های مالی و سایر موارد هم هست که همه این ها کمک می کند آمار و ارقام دقیقی به دست آورند.

وی افزود: اما اگر بخواهیم به صورت کلی به وضعیت معدن و صنایع معدنی کشور نگاه کنیم در واقع ما یک کشور معدنی هستیم که در کنار معدن انرژی ارزان قیمت داریم. انرژی یعنی نفت، گاز و حتی ذغال سنگ حرارتی، گرچه ما ذغال سنگ حرارتی بسیار داریم، اما از آن برای تولید انرژی عملا استفاده نمی کنیم. بنابراین بهتر است بگویم ما صاحب نفت و گاز هستیم که انرژی را در کشور به فلز محتوا تبدیل کرده ایم.

او اضافه کرد: برای همین است که عناصر گروه پایه ما رشد بسیار بالایی داشتند و معادن مس، سنگ آهن، سرب و روی و منگنز بسیاری در کشور داریم. یعنی فلزات مختلفی در کشور داریم که با انرژی ارزان قیمت در کل تاریخ معدن کاری مورد بهره برداری قرار گرفته اند. البته برخی ها معتقدند انرژی اصلا در ایران ارزان نیست و من به این موارد کاری نداریم. مهم این است که ما انرژی را به فلز محتوا تبدیل کرده و در گروه عناصر پایه کار کرده ایم.

کشور ما در گروه عناصر استراتژیک چه فلزی و چه غیر فلزی متاسفانه مغفول واقع شده است. این مساله واقعیتی است در کشور ما که باید آن را بپذیریم

وی افزود: کشور ما در گروه عناصر استراتژیک چه فلزی و چه غیر فلزی متاسفانه مغفول واقع شده است. این مساله واقعیتی است در کشور ما که باید آن را بپذیریم.

برچسب ها: #صنایع معدنی #مواد معدنی #معادن و فلزات
ارسال نظر
آخرین اخبار