۰۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۹
تعداد بازدید: ۱۲۷۲۶۸
رئیس سازمان مدارس غیردولتی گفت: تا کنون شهریه هیچ‌یک از مدارس غیردولتی برای سال تحصیلی 1403-1402 ابلاغ نشده است.
کد خبر: ۳۱۰۴۸

عدم ابلاغ شهریه‌های مدارس غیر انتفایی/ شهریه‌های اعلام شده قانونی نیست!

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، ثبت‌نام مدارس غیرانتفاعی و اعلام شهریه سال تحصیلی آینده از هم‌اکنون آغاز شده است و چند هفته‌ای می‌شود شهریه‌های عجیب و نجومی مدارس باعث تعجب و سردرگمی خانواده‌ها شده است.

برخی خانواده‌ها می‌گویند: مدارس غیرانتفاعی آن هم در مناطق میانی پایتخت برای ثبت‌نام سال تحصیلی آینده، شهریه‌های 45، 40، 36 میلیون برای دوره ابتدایی و 70 تا 85 میلیون برای پایه دوازدهم تقاضا کرده‌اند.

با این حال احمد محمودزاده رئیس سازمان مدارس غیردولتی با بیان اینکه شهریه مدارس بر اساس الگوی تعیین شهریه ابلاغ می‌شود، گفت: هم‌اکنون موسسان مدارس و مراکز غیردولتی مشغول تکمیل اطلاعات مورد نیاز برای تعیین شهریه هستند و تا کنون شهریه هیچ‌یک از مدارس غیردولتی برای سال تحصیلی 1403-1402 ابلاغ نشده است.

محمودزاده افزود: همزمان با ابلاغ شهریه مدارس غیردولتی، مبالغ آنها در سامانه مشارکت ها (https://mosharekatha.ir) برای عموم مردم قابل مشاهده خواهد بود و لذا مبالغ اعلام شده در فضای مجازی وجاهت قانونی ندارند.

وی با بیان اینکه الگوی تعیین شهریه مدارس غیردولتی در 22 فروردین سال 1402 ابلاغ شده است، گفت: در این الگو مطابق ماده (15) قانون تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی، پایه و اساس تعیین شهریه؛ دوره تحصیلی، سطح آموزشی- پرورشی و تربیتی، برنامه سال تحصیلی، فعالیت‌های فوق برنامه، فضای فیزیکی، تجهیزات و امکانات بروز از جمله آزمایشگاه‌ها، کارگاه‌ها و سالن‌ها و ... است. لذا در این راستا به نیروی انسانی شاغل در مدارس غیردولتی و دارای صلاحیت‌های عمومی، تخصصی و حرفه‌ای متناسب با دوره‌های تحصیلی و برنامه سال تحصیلی، فضای آموزشی، تجهیزات و امکانات توجه ویژه شده و در محوریت تعیین هزینه‌های تمام شده هر مدرسه قرار گرفته است و کیفیت و امتیاز کسب شده در این مولفه‌ها در تعیین مبلغ شهریه بسیار اثرگذار است.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی با بیان اینکه در راستای تعیین سطح آموزشی و پرورشی شاخص‌هایی تعیین شده تا به این صورت کیفیت ارائه خدمات آموزشی و پرورشی مدارس نیز در تعیین شهریه لحاظ گردد، اظهار کرد: نکته مهم دیگر در خصوص فعالیت‌های فوق برنامه می‌باشد که کاملا اختیاری است و در الگوی تعیین شهریه به صورت مجزا در قالب فعالیت‌های فوق برنامه درسی، فعالیت‌های آموزشی و پرورشی مکمل و فعالیت‎‌های تابستانی پیش بینی شده است. شهریه این بخش براساس برنامه‌های ثبت شده در سامانه مشارکت‌ها تعیین می‌شود و در ادامه بر اجرای آنها نظارت خواهد شد.

معاون وزیر آموزش و پرورش عنوان کرد: طبق الگویی که به استان‌های سراسر کشور ابلاغ شده و از اواخر خرداد امسال اجرایی می‌شود، افزایش دستمزدها، نرخ اجاره بها و سایر عناصر تاثیرگذار در شهریه بررسی خواهد شد. البته متناسب با الگو از حیث لحاظ کردن سقف اجاره بهای استعلامی از مراجع ذیصلاح، حق‌الزحمه معلمان، مربیان و سایر کارکنان و تعیین میانگین پرداختی به آنها، به استان‌ها تفویض اختیار لازم داده شده است.

محمودزاده گفت: ضروری است تاب‌آوری مردم در نظر گرفته شود تا امکان پرداخت شهریه از سوی والدین فراهم باشد و از طرف دیگر باید هزینه‌های جاری مدرسه هم در نظر گرفته شود. یعنی افراط و تفریطی در افزایش نباید وجود داشته باشد. باید کاری کنیم که هم کیفیت بخشی برنامه‌های آموزشی و رویکردهای تربیتی و فرهنگی لحاظ شود و هم خانواده‌ها بتوانند در این نوع مدارس با توجه به علاقه مندی که نسبت به مدارس غیردولتی دارند امکان ثبت نام و بهره مندی از خدمات با کیفیت مدارس غیردولتی را داشته باشند.

وی ادامه داد: مدایران کل استان‌ها موظفند با توجه به اینکه در بخشامه الگوی تعیین شهریه به صراحت عنوان شده است که مسئولیت حسن اجرای آن به عهده مدیرکل استان می‌باشد، نظارت کاملی بر فرآیند تعیین شهریه و ثبت نام داشته باشند تا ضمن همکاری و هماهنگی در تعیین شهریه‌ها و ثبت نام‌ها طبق دستورالعمل‌های ارسالی با اندک مدارسی که در چارچوب سیاست‌های وزارت آموزش و پرورش فعالیت ندارند و شهریه‌های خارج از مصوبه دریافت می‌کنند و متخلف هستند برخورد جدی صورت گیرد.

محمودزاده با بیان اینکه با توجه به هماهنگی‌های به عمل آمده و بخشنامه‌های ارسالی مدیران کل استان‌ها، موسسان مدارس و مراکز غیردولتی و همچنین اولیای دانش آموزان همکاری‌های لازم را انجام دهند، افزود: از موسسان انتظار می‌رود که متناسب با شهریه ابلاغی عمل کنند و پوستر شهریه‌ها را در محل ثبت نام نصب کنند و متناسب با آن قراردادهای الکترونیکی را از سامانه مشارکت‌ها دریافت کنند و در دو نسخه به امضای خود و اولیای دانش آموزان برسانند.

معاون وزیر آموزش و پرورش در پایان تصریح کرد: از اولیای دانش آموزان نیز می‌خواهیم به عنوان ناظرین اصلی ما متناسب با شهریه‌های مصوب ثبت نام کنند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف از طریق سامانه شکایات سازمان شکایت خود را ثبت نمایند و در مواردی که شاکی وجود دارد به راحتی امکان ورود به موضوع مهیاست و قطعاً با مدارس متخلف برخورد خواهد شد.

/تسنیم

برچسب ها: مدارس غیر دولتی ثبت نام مدارس غیرانتفاعی شهریه
ارسال نظر
آخرین اخبار