۰۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۳
تعداد بازدید: ۷۳۷۲۴
بانک مرکزی اعلام کرده بود که در جریان رصد و پایش تراکنش‌های بانکی مشکوک به پولشویی، برخی از روسای شعب بانکی و مدیران مناطقی که بدون رعایت ضوابط قانونی اقدام به کارسازی این دسته از تراکنش‌ها کرده اند، از کار برکنار شدند
کد خبر: ۳۱۰۶۰

سند تاریخی از افول بوروکراسی

پایگاه خبری تحلیلی خطوط: بانک مرکزی دستورالعمل اجرایی تعیین سطح فعالیت اشخاص حقیقی فاقد شغل و اشخاص حقوقی غیرفعال را منتشر کرد که طبق ماده ۳ این بخشنامه: حداکثر سطح فعالیت مورد انتظار در بازه یک ساله برای افراد بازنشسته ۲ میلیارد تومان، مستمری بگیر یک میلیارد تومان، بیکار ۵۰۰ میلیون تومان و غیرفعال مالیاتی ۵۰۰ میلیون تومان اعلام شده است.

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ بانک مرکزی اعلام کرده بود که در جریان رصد و پایش تراکنش‌های بانکی مشکوک به پولشویی، برخی از روسای شعب بانکی و مدیران مناطقی که بدون رعایت ضوابط قانونی اقدام به کارسازی این دسته از تراکنش‌ها کرده اند، از کار برکنار شدند...

از نظر اینجانب این یک سند تاریخی است از افول بوروکراسی و سردر گمی اخلاق اجتماعی و فرسایش آن، به دلائل زیر:
یکم کسی نیست از صادر کنندگان بخشنامه بپرسد این ارقام را از کجا آورده اید؟
دوم کسی نیست بپرسد به چه حقی جامعه را مانند زمان ساسانیان به طبقات تقسیم کرده اید؟ آن‌ها به اشراف، موبدان، دبیران…تقسیم کردند منتها شما یک طبقه بیکار، یک طبقه بازنشسته، یک طبقه مستمری بگیر …و برای آن‌ها تکلیف تعیین کرده اید؟
سوم کسی نیست از این‌ها بپرسد چرا بانک را به یک وسیله پلیسی تبدیل می‌کنید. این حرفه جداگانه‌ای است کار بانک نیست؟ کار بانک تسهیل پرداخت برای معاملات، نقل و انتقال پول و واسطه گری مالی است. هر روز در این راه نباید سنگ جدیدی انداخته شود.
چهارم کسی نیست بپرسد درشرایطی که حجم‌های عظیم معاملات قاچاق به دلیل تحریم انجام می‌شود و کسانی به اصطلاح تحریم‌ها را دور می‌زنند و کسانی رسماً امکان ورود کشور به ترتیب‌های مالی بین المللی را مسدود کرده اند که وظیفه آن بعضاً همین مقابله با پولشوئی است یعنی FATF،
آنگاه نگران پولشویی توسط بیکار‌ها و باز نشسته‌ها و مستمری بگیر‌ها هستید؟
پنجم کسی نیست از این‌ها بپرسد چطور در پایه ای‌ترین آزادی‌های انسان، که این حد را شرع هم تایید کرده- یعنی معاملات داوطلبانه بین مردم که مصداق آن کالا‌ها و خدمات مشروع است، دخالت می‌کنید؟
ششم کسی نیست از این‌ها بپرسد مردم به سادگی در مقابل کار شما فن بدل می‌زنند، و این ترفند‌ها خنثی می‌شود و بهتر است به درجه انتروپی سیستم اضافه نکنید.

دکتر محمد طبیبیان

برچسب ها: محمد طبیبیان بوروکراسی بانک مرکزی پولشویی مبارزه با پولشویی
ارسال نظر
آخرین اخبار