۱۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۱
تعداد بازدید: ۲۵۹۵۸۹
عضو شورای فنی کشتی فرنگی در دوره ریاست رسول خادم گفت: اگر انتخابی نباشد مهره‌سوزی می‌شود، ضمن اینکه اگر امین میرزازاده بداند حریف ندارد و بخواهد پشت طلا بخوابد، در المپیک شکست خواهد خورد و چه بسا اتفاق المپیک قبلی تکرار شود.
کد خبر: ۳۶۰۰۷
مشتاقی: بین میرزازاده و هدایتی مثل زارع و معصومی انتخابی نباشد، مهره‌سوزی کرده‌ایم/ این تیم خوب را پاره پاره نکنید
 
 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، بهرام مشتاقی درباره شانس تیم ملی فرنگی برای کسب دو سهمیه باقیمانده المپیک در مسابقات گزینشی آسیایی اظهار داشت: کشتی‌های مُهمدی را دیدم، هم زورش خوب است و هم بدنش کشیده و پر از استعداد. مهمدی امتحانش را در وزن 82 کیلو با کسب مدال نقره جهانی خوب پس داد و بعد از آنهم از مسابقات 87 کیلوگرم روسفید بیرون آمد. به نظرم ناصر علیزاده هم باید یک وزن بالاتر می‌رفت، هر چند فعلاً زورش به محمدهادی ساروی نمی‌رسد، اما با توجه به فیزیکش خوب بود به 97 کیلوگرم می‌رفت.

پیشکسوت کشتی فرنگی کشورمان درباره وزن 77 کیلوگرم نیز گفت: من فکر می‌کنم امین کاویانی‌نژاد از بیشترین شانس برای حضور در مسابقات گزینشی آسیایی برخوردار است و البته که می‌تواند سهمیه را همانجا بگیرد. از نظر من هم او و هم علیرضا مُهمدی صددرصد سهمیه را می‌گیرند، در همان قرقیزستان، هرچند سخت است، اما هر دو این قابلیت را دارند. خصوصاً اینکه اغلب مدعیان آسیایی این دو وزن، سهمیه‌شان را در بلگراد گرفته‌اند. چه کار خوبی کرد کسی که مُهمدی را به 87 کیلوگرم آورد. تصمیم مربی‌اش بویری بود یا رنگرز، نمی‌دانم اما این بهترین تصمیم بود که کشتی‌گیری با این قابلیت وزن کم نکند.

وی با اشاره به سخت بودن کار کشتی در المپیک پاریس خاطر نشان کرد: این دو سهمیه باقیمانده را خواهیم گرفت، اما کارمان در المپیک بسیار سخت است. به این سادگی نمی‌شود حرف از گرفتن طلا زد، طلای المپیک را باید از دهان شیر دربیاوریم. خصوصاً اینکه شرایط این المپیک با المپیک قبلی زمین تا آسمان فرق می‌کند. من بارها هم این را گفتم که شرایط المپیک 2020 و جهانی 2021 کاملاً متفاوت از همه مسابقات قبلی بود و ما چون برخلاف خیلی از تیم‌ها تمرینات‌مان قطع نشده بود، درخشیدیم، کرونا در واقع ما را جلو انداخت. همان دو طلایی که محمدرضا گرایی در المپیک و جهانی بعدش گرفت، دیدیم که در این جهانی بطری آب نجاتش داد، چون نفسش بریده بود و اگر آن بطری به تشک پرت نمی‌شد و استراحت نمی‌کرد، سهمیه المپیک و مدال نمی‌گرفت. در شایستگی محمدرضا گرایی شکی نیست، اما او وزن زیادی کمی می‌کند، او دیگر کشتی‎‌گیر 67 کیلوگرم نیست و باید در 72 کیلو کشتی بگیرد که آنهم وزن المپیکی نیست و به ناچار همچنان در همین وزن مانده است.

سرپرست پیشین تیم ملی کشتی فرنگی با تأکید بر آنکه باید خوشحال باشیم کشتی‌گیر مستعد و باانگیزه‌ای چون فردین هدایتی کنار امین میرزازاده قرار گرفته است، تصریح کرد: اول از همه امین میرزازاده باید از این اتفاق خوشحال باشد و این از همه بیشتر به نفع اوست که یک حریف پایاپای کنارش پیش برود. سابق بر این کشتی‌گیری داشتیم چون امیر قاسمی منجزی که خیلی هم شایسته بود، اما او را به مسابقه نبردیم در حالی که در 32 سالگی طلای آسیا گرفت و جلوی رضا کایالپ هم مبارزه خیلی خوبی داشت. این بی‌عدالتی است که از کنار چنین کشتی‌گیران خوب و باانگیزه‌ای بگذریم. بچه‌ای که اینقدر شور و اشتیاق مبارزه دارد و در تورنمنت زاگرب هم دو تا از کشتی‌گیران خوب سنگین وزن دنیا را خیلی خوب شکست داد. کشتی ما قبلاً از این برخوردها کم لطمه نخورده است و امروز اگر بین میرزازاده و هدایتی انتخابی گذاشته نشود، مهره‌سوزی کرده‌ایم، مثل همان اتفاقی که برای خود حسن رنگرز رخ داد و او در اوج جوانی و شایستگی کنار گذاشته شد.

مشتاقی تأکید کرد: باید در سنگین وزن کشتی فرنگی همان اتفاقی بیفتد که در کشتی آزاد رخ داد. برای معرفی ملی‌پوش المپیک، امیرحسین زارع و امیررضا معصومی در مبارزه رو در رو مقابل هم قرار گرفتند و این بار هم زارع برد و حالا کسی نمی‌تواند حرفی بزند که حقی از معصومی ضایع شده، چون زارع امسال دو بار معصومی را برده است. اگر هدایتی با میرزازاده کشتی نگیرد، خواهد سوخت. کشتی‌گیری که قهرمان جوانان جهان شده است و اگر امسال تیم به مسابقات امیدهای جهان اعزام می‌شد، او آنجا هم طلا می‌گرفت و حالا دائم از المپیک حرف می‌زند. خواهشم از فدراسیون کشتی و حسن رنگرز این است که مهره‌سوزی نکنند. کاری نکنند که دوباره بچه‌های ما مثل علی ارسلان به کشورهای دیگر بروند و برای آنها مدال بگیرند. حیف است این بچه‌ها را از دست بدهیم، یک مسابقه انتخابی عادلانه بگذارید و هر کسی برد صاحب دوبنده تیم ملی شود.

عضو شورای فنی کشتی فرنگی در دوره ریاست رسول خادم در خاتمه گفت: مگر از آقا تختی در کشتی بزرگ‌تر داشتیم؟ او همیشه انتخابی می‌داد، برای ابراهیم جوادی و منصور برزگر و همین آقای موحدی که اکنون به ایران آمده است، هم هر سال انتخابی می‌گذاشتند. اصلاً همین حسن یزدانی هر سال انتخابی داده و به عضویت تیم ملی درآمده است. کاری که در کشتی آزاد انجام شده را باید در کشتی فرنگی هم اجرا کنیم. اگر انتخابی نباشد مهره‌سوزی می‌شود، ضمن اینکه اگر امین میرزازاده بداند حریف ندارد و بخواهد پشت طلا بخوابد، در المپیک شکست خواهد خورد و چه بسا اتفاق المپیک قبلی تکرار شود. رضا کایالپ که در مسابقات جهانی 2023 بلگراد باخت، گول خورد که پایش بیرون رفت، کایالپی که به المپیک می‌آید با برنامه می‌آید و نباید اینطور فکر کرد که صد درصد شکستش می‌دهیم. ضمن اینکه لوپز هم به احتمال فراوان می‌آید و بردن کشتی‌گیر کوبایی کار سختی است. باید حتماً کشتی‌گیر بااشتهایی چون فردین هدایتی باشد که از بین او و میرزازاده، آماده‌ترین و باانگیزه‌ترین کشتی‌گیر به عضویت تیم ملی در المپیک درآید و به مدال فکر کنیم. این تیم خوب را پاره پاره نکنید.

/تسنیم.

 
برچسب ها: کشتی فرنگی تیم ملی کشتی
ارسال نظر
آخرین اخبار