۲۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۳
تعداد بازدید: ۱۷۴۷۰۳
مربی تیم تراکتور گفت: ما عملکرد موفقی نداشتیم اما چندان هم نمی‌توانیم ایراد بگیریم که چرا قهرمان نشدیم. شاید قبل از شروع جام هم خیلی‌ها امیدی به کسب این افتخار نداشتند.
کد خبر: ۳۶۰۲۹

توقعی جز قهرمانی بی‌احترامی به خود تیم ملی است| ضعف سازمان دفاعی بلای جان‌ تیم ملی شد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، محمد نصرتی درمورد ناکامی تیم ملی فوتبال ایران در صعود به فینال جام ملت‌ها به فارس گفت:ابتدا می‌خواهم به بازی با ژاپن اشاره کنم که تیم ما به ویژه در نیمه دوم عملکرد بسیار خوبی داشت‌. استنباط شخصی من این است حریف با سبک و سیاقی که مقابل تیم‌های معتبر دنیا مثل آلمان و اسپانیا بازی کرد، نمی‌توانست در جام ملت‌های آسیا بازی کند زیرا رقیبانش از حریفان تدارکاتی این تیم پیش از جام ملت‌ها بسیار ضعیف‌تر بودند. 

وی افزود:فوتبال ژاپن براساس ضدحمله طراحی شده و فلسفه موریاسو هم بر این اساس بود. به همین دلیل تیم‌های بزرگی را قبل از شروع جام شکست دادند اما در جام ملت‌ها نمی‌توانستند از این حربه استفاده کنند. به همین دلیل برخی بازی‌ها مثل دیدار با عراق و نیمه دوم بازی با ما را از دست دادند. 

برای قهرمانی آسیا باید خیلی بهتر از این بودیم

مدافع اسبق تیم ملی تصریح کرد:جدا از نمایش خوبی که در بازی با ژاپن داشتیم، مقابل قطر هم بد کار نکردیم و موقعیت‌های زیادی روی دروازه این تیم داشتیم. هرچند فرصت‌هایی هم به قطر دادیم که تقریبا بسیاری از آنها گل شد‌. گل اول حریف روی شانس به ثمر رسید و احساس می‌کنم گل سوم هم در شرایط آفساید به ثمر رسید. الان تصاویری بیرون آمده که شاید تصمیم تیم داوری برای اعلام گل را مردود کند. یکی از دلایلی هم که دوست نداشتم ایران در نیمه نهایی به مصاف قطر برود این بود که به هرحال آنها از لحاظ میزبانی و داوری شرایط بهتری از ما داشتند. شاید  VAR را هم دستکاری کرده باشند. نمی‌گویم حرف من درست است اما آن توپ مشکوک به آفساید بود‌.

نصرتی خاطرنشان کرد:البته از نظر من پنالتی ما هم در آن بازی درست نبود. هرچند دست مدافع حریف در حالت طبیعی نبود اما حجم نداشت. پس از گل سوم قطر هم موقعیت‌های خوبی داشتیم. مثل ضربه جهانبخش که به تیر خورد یا ضربه رضا اسدی که بلوکه شد. تیم ما در مجموع خوب بود اما برای قهرمانی باید خیلی بهتر از این بودیم. 

 با قهرمانی آسیا ضعف‌های فوتبال‌مان پنهان می‌شد

وی عنوان کرد:شاید نکته‌ای که می‌گویم زیاد علمی و منطقی نباشد اما اگر ما قهرمان می‌شدیم هم از برخی مسائل درستی که باید در فوتبال رعایت می‌کردیم غافل می‌ماندیم. مثل اینکه به رده پایه و زیرساخت‌ها بها نمی‌دادیم. شاید با صعود به فینال یا قهرمانی مشکلات فوتبال ما پنهان می‌ماند. باید بیشتر کار کنیم زیرا جام جهانی هم مهم است. این جام ملت‌ها نشان داد با وجود ۴۸ تیمی شدن جام جهانی، رسیدن به این تورنمنت هم کار سختی است. ضمن اینکه دیگر ما باید در جام جهانی نتیجه بگیریم. باید از همین حالا برای حضور مقتدرانه در این مسابقات برنامه‌ریزی کنیم.

 ضعف سازمان دفاعی بلای جان‌ تیم ملی شد

مربی تیم تراکتور درمورد عملکرد پرانتقاد سازمان دفاعی تیم ملی در جام ملت‌ها، گفت:نمی‌توانیم انکار کنیم که در کار دفاعی ایرادهای زیادی داشتیم که بلای جان تیم ملی شد. هرچند عناصر دفاعی در این سازمان نقش دارند اما در دفاع ۴ نفره نفرات سایر پست‌ها نیز باید کمک کنند. بالعکس هم همین است زیرا حتی دروازه‌بان هم باید در کار تهاجمی مشارکت داشته باشد. 

 توقعی جز قهرمانی بی‌احترامی به خود تیم ملی است

وی درپاسخ به این سوال که آیا عملکرد امیر قلعه‌نویی را در جام ملت‌ها موفق می‌داند، توضیح داد:قلعه‌نویی موفق نبود اما در مجموع عملکرد خوبی داشت. قبل از شروع جام گفتم اگر توقعی غیر از قهرمانی داشته باشیم، بی‌احترامی به تیم ملی است. کادرفنی ما تجربه بالایی داشت و بیشتر بازیکنان هم سابقه حضور در جام جهانی و جام ملت‌ها را داشتند. ما عملکرد موفقی نداشتیم اما چندان هم نمی‌توانیم ایراد بگیریم که چرا قهرمان نشدیم. شاید قبل از شروع جام هم خیلی‌ها امیدی به کسب این افتخار نداشتند.

طارمی توقع ما را از یک ستاره بین‌المللی برآورده نکرد 

بازیکن اسبق تیم ملی درمورد ناموفق بودن مهدی طارمی در این تورنمنت، گفت:او تورنمنت خیلی خوبی را پشت سر نگذاشت و نتوانست توقعاتی که به عنوان یک ستاره بین‌المللی از او داشتیم برآورده کند. البته او برای کل آسیا شناخته شده و خیلی از تیم‌ها برای مهار ستارگانی مثل طارمی، سون، سالم الدوساری و برخی بازیکنان ژاپن برنامه داشتند. مهدی هم نتوانست در حد خودش عمل کند.

 ابراهیمی بزرگ‌منشی خودش را نشان داد

نصرتی درمورد اینکه تیم ملی پس از حذف در جام ملت‌ها نیاز به تغییر نسل دارد، اظهار داشت:ابتدا باید از امید ابراهیمی تشکر کنم. او یک فوتبالیست استثنایی است که کوچک‌ترین حاشیه‌ای نداشت و در این ۱۲ سال نیز با تمام وجود برای تیم ملی بازی کرد. خداحافظی از تیم ملی هم نشان‌دهنده بزرگ‌منشی است که می‌خواهد مسیر را برای جوان‌ترها باز کند. در فوتبال ما چنین بازیکنانی کم داریم.

به امید خسته نباشید و خدا قوت گفته و برایش در ادامه زندگی آرزوی موفقیت دارم. واقعا از رفتار او لذت بردم. با وجود انتقاداتی هم که نسبت به بالا بودن سنش مطرح شد، عملکرد خوبی در جام ملت‌ها داشت.

 برخی بازیکنان دیگر هم باید جای خود را به جوانان بدهند 

وی اضافه کرد:البته برخی بازیکنان دیگر ما هم باید روندی مثل ابراهیمی پیش می‌گرفتند که این کار را نکردند. شاید با خودشان بگویند می‌توانیم همچنان در تیم ملی بازی کنیم اما باید فرصت‌ها را به جوانان بدهند. درمورد بحث تغییر نسل یا برخی بازیکنان خودشان تصمیم می‌گیرند که خداحافظی کنند یا سرمربی تصمیم می‌گیرد که دیگر آنها را دعوت نکند که باید تصمیمی منطقی و درست گرفت. 

 انگیزه برخی تیم‌ها ثابت کرد در مقدماتی جام جهانی هم کار سختی داریم‌.

مربی تیم تراکتور درخصوص دلیل ناکامی مدعیان قهرمانی در جام ملت‌ها، تصریح کرد:موضوعی که در این جام برای من به اثبات رسید این است که انگیزه مهم‌ترین فاکتور برای هر تیمی است. برخی تیم‌ها مثل عراق، تاجیکستان و اردن قبل از شروع جام دست کم گرفته شدند اما با انگیزه، جنگندگی و دوندگی بالا توانستند عملکرد خوبی داشته باشند. همین موضوع نشان می‌دهد نباید برای مقدماتی جام جهانی هیچ تیمی را دست کم گرفت.

/طرفداری.

برچسب ها: اخبار ایران جام ملت‌های آسیا محمد نصرتی جام ملت های آسیا 2023 فوتبال
ارسال نظر
آخرین اخبار