۰۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۹
تعداد بازدید: ۲۳۱۸۵۶
شهریور ماه ١٤٠٢ تورم نقطه به نقطه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد ٧٥,٢ درصد رسیده است. تورم نقطه به نقطه اين ماه در مقايسه با ماه قبل ٨.٩ واحد درصد کاهش داشته است.
کد خبر: ۵۴۳

آپارتمان­‌های به تفکیک منطقه متری چند؟| کاهش 8 درصدی تورم نقطه به نقطه  + فایل تفضیلی

 

به گزارش پایگاه خبرگزاری خطوط و به نقل از مرکز آمار ایران، شاخص قيمت آپارتمان‌های مسكوني شهر تهران با استفاده از اطلاعات ثبتی سامانه املاک و مستغلات کشور و به روش هدانيك محاسبه شده است. شاخص قیمت نسبت به متوسط قیمت، تغییرات قیمت‌ها را بهتر نشان می‌دهد. زيرا مشخصات و کیفیت واحدهای فروش رفته در دوره‌های مختلف در محاسبه متوسط قیمت قابل شناسایی نمي‌باشد. به عنوان مثال، تعداد واحدهاي فروش رفته نوساز در يك دوره امكان دارد بسيار بيشتر از دوره قبل باشد كه در اين حالت متوسط قيمت دو دوره متوالي با يكديگر قابل مقايسه نخواهند بود. شاخص قيمت محاسبه شده به روش هدانيك اين مشكل را برطرف مي‌كند و اثر تغييرات کیفیت در طول دوره‌هاي مختلف را از بين مي‌برد، بنابراین با وجود این‌که متوسط قیمت آپارتمان های مسکونی نسبت به شاخص قیمت برای عامه جامعه ملموس‌تر است با این حال به دلیل حذف تغییرات کیفیت در محاسبه شاخص قیمت به روش هدانیک؛ تغییرات قیمت در این روش بسیار دقیق‌تر از تغییرات قیمت در روش متوسط قیمت است. در این گزارش در کنار شاخص قیمت، متوسط قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران نیز آورده شده است. پیشنهاد می‌شود برای آگاهی از درصد تغییرات قیمت آپارتمان‌های مسکونی، از شاخص قیمت و برای آگاهی از سطح قیمت‌ها از میانگین قیمت استفاده شود. 

در شهریور ماه ١٤٠٢ تورم نقطه به نقطه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد ٧٥,٢ درصد رسیده است. تورم نقطه به نقطه اين ماه در مقايسه با ماه قبل (٨٤.١ درصد) ٨.٩ واحد درصد کاهش داشته است.

شاخص قيمت (فروردین ١٤٠٠=١٠٠)

در شهریور ماه ١٤٠٢ شاخص قیمت آپارتمان‌­های مسکونی شهر تهران به عدد ٢٧٩,٩ رسيده است كه نسبت به ماه قبل (٢٨٤.٨)، ١.٧ درصد کاهش داشته است.

کاهش تورم ماهانه

منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت ماه جاري، نسبت به ماه قبل می‌باشد. در شهریور ماه ١٤٠٢ تورم ماهانه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران ١,٧- درصد بوده است که در مقايسه با همين اطلاع در ماه قبل (٠.٧- درصد)، ١.٠ واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش تورم نقطه به نقطه

منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. در شهریور ماه ١٤٠٢ تورم نقطه به نقطه قیمت آپارتمان­های مسکونی شهر تهران به عدد ٧٥,٢ درصد رسیده است. تورم نقطه به نقطه اين ماه در مقايسه با ماه قبل (٨٤.١ درصد) ٨.٩ واحد درصد کاهش داشته است.

افزایش تورم سالانه

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به شاخص دوره مشابه سال قبل می‌باشد. نرخ تورم سالانه شهریور ماه ١٤٠٢ آپارتمان‌های مسكوني شهر تهران به عدد ٨٣,٩ درصد رسیده است که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل(٨٢.٠  درصد)، ١.٩ واحد درصد افزایش داشته است.

متوسط قيمت آپارتمان­‌های مسکونی شهر تهران به تفکیک منطقه

در شهریور ماه ١٤٠٢ متوسط وزنی[١] و حسابی[٢] قیمت آپارتمان‌های مسکونی فروش رفته در شهر تهران به ترتیب به ٨٠٨٣٨٧ و ٧٧٤٨٠٤ هزار ریال رسیده است. در این ماه منطقه ١ با متوسط وزنی قیمت ١٥٧٩٥٢٠ هزار ریال بیشترین و منطقه ١٨ با متوسط وزنی قیمت ٤١٥٠١٣ هزار ریال کمترین قیمت را در بین مناطق ٢٢ گانه شهر تهران به خود اختصاص داده­‌اند.

[١] میانگین وزنی: در سطح منطقه برابر مجموع ارزش املاك فروش رفته به مجموع مساحت املاك فروش رفته می‌باشد و در سطح کل شهر تهران از وزن منطقه­ای (جهت از بین بردن اثر حجم معاملات) به عنوان وزن استفاده شده است.

[٢] میانگین حسابی: در سطح منطقه میانگین حسابی یک متر مربع زیر بنای آپارتمان­های مسکونی محاسبه و در سطح کل شهر تهران از وزن منطقه­ای (جهت از بین بردن اثر حجم معاملات) استفاده شده است.

برای مشاهده اطلاعات تفضیلی به فایل پیوست مراجعه کنید.

آمار تفضیلی قیمت مسکن

 

 

 

 

برچسب ها: آپارتمان مسکن قیمت #تورم آمار #مسکن ملی #مسکن مهر
ارسال نظر
آخرین اخبار