۰۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۴:۱۸
تعداد بازدید: ۴۳۳۰۹۹
رئیس فدراسیون شمشیربازی گفت: اگر با این فرمان جلو برویم در المپیک کارمان بسیار سخت است و امکانات و فضای محدود مشکل‌ساز خواهد بود.
کد خبر: ۷۰۷۸

تلخ‌ترین اتفاق ورزشی در سال 1402/ با این فرمان جلو برویم کارمان در المپیک سخت است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، علیرضا پورسلمان رئیس فدراسیون شمشیربازی، درباره وضعیت این رشته در سال 1402 و آغاز طوفانی سابر در سال 1403 و کسب سهمیه تیمی این رشته برای المپیک پاریس صحبت کرد. مشروح این گفت‌وگو در زیر می‌آید:

عملکرد شمشیربازی ایران را در سال 1402 چگونه ارزیابی می‌کنید؟

سه چهار بخش در حوزه مسابقات و رقابت‌ها در فدراسیون شمشیربازی وجود دارد که فعالیت‌های عمده ما بود و سعی کردیم تمام تقویم سال 1402 را اجرا کنیم. با همه فراز و نشیب‌ها و امکانات موجود، 31 میلیارد ریال در بحث مسابقات داخلی هزینه شد. همچنین سعی کردیم تمرکززدایی کنیم و استان‌های مختلف میزبان مسابقات در حوزه نونهالان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان باشند. علاوه بر قهرمانی کشور، جام‌های آزاد برگزار و رده‌بندی‌ها احصا شد و در تمام حوزه‌ها رده‌بندی پر و پیمانی داشتیم و مسابقات خوبی برگزار شد. در حوزه استان‌ها سازماندهی خوبی در مورد هیئت‌هایی که با سرپرست اداره می‌شدند، داشتیم و مجامع استان‌ها برگزار شد. همچنین الان از نظر وجود لوازم شمشیربازی در کشور، وضعیت مناسب است، البته کمی گران است که در تلاشیم تا واسطه‌ها را حذف کنیم.

در حوزه بانوان هم تمامی رویدادهای این بخش برگزار شد. تلاش می‌کنیم کار بانوان مستقل پیش برود و اتفاقات خوبی برای آنها بیفتد. در دو اسلحه فلوره و اپه کارهای زیادی باید انجام شود و هم در حوزه آموزش و هم در بخش رقابتی فعالیت‌های جدی انجام شد. در آموزش کلاس‌های بازآموزی و آموزش مربیان در استان‌های مختلف با همراهی وزارت ورزش و‌ جوانان برگزار شد و مربیان خوبی به جرگه مربیان پیوستند. همچنین اردوهای اسلحه اپه همپای سابر برگزار شد.

در کدام بخش احساس می‌کنید به برنامه موردنظرتان در سال 1402 نرسیدید یا صد درصد محقق نشده است؟

یکی از موضوعاتی که باید در سال 1402 دنبال می‌شد و در مورد آن زمان را از دست دادیم برگزاری دوره‌های بین‌المللی مربیگری در کشور بود. با مربیان مختلف که سطح بالایی داشتند مذاکره کردیم، اما اکثر مربیان بزرگ درگیر انتخابی المپیک هستند و حداقل با 10 مربی برتر فلوره و اپه جهان صحبت کردیم که آن را به بعد از المپیک موکول کردند.

عملکرد تیم سابر در مسابقات برون مرزی را در سال 1402 چگونه ارزیابی می‌کنید؟

سال پرفشاری را از لحاظ اعزام‌ها پشت سر گذاشتیم و از آنجا که بازی‌های آسیایی را در پیش داشتیم، کمیته ملی المپیک با توجه به موضوع کیفی‌سازی فقط به سابر مجوز اعزام‌ داد هر چند اعتقاد داشتیم در دو اسلحه دیگر می‌توانستیم در موفقیت کاروان نقش داشته باشیم، اما تصمیمی که در جلسات فنی کمیته ملی المپیک گرفته شد روی سابر پافشاری کردند. در نهایت در هانگژو دو مدال کسب شد. بلافاصله هم مسابقات داخلی برگزار شد.

در حوزه مسابقات برون مرزی نتایج خوبی کسب شد و نقطه عطف نتایج ما کسب مدال طلای پاکدامن در قهرمانی آسیا و مدال نقره تیمی در کره جنوبی بود. همچنین توانستیم در جام جهانی اسپانیا، ایتالیایی که در المپیک توکیو ما را شکست داده بود با قدرت پشت سر بگذاریم و سومی تیمی جام جهانی را به دست آوریم. نقره تیمی آسیا و دو مدال هانگژو هم از نتایج خوب ما بود. البته اگر خوش‌شانس بودیم می‌توانستیم در هانگژو مدال خوشرنگ‌تری بگیریم.

در جام جهانی گرجستان نیز علی پاکدامن با حذف «بازادزده» و دو نفر از ایتالیا مدال نقره گرفت که نتیجه درخشانی بود. در مورد تیم ملی سابر هم باید بگویم که تمرینات تیم‌های ملی در اورلئان و تحت‌نظر «کریستین بائو» خواهد بود تا بچه‌ها حضور موفقی را در المپیک داشته باشند.

درباره شرایط فلوره و اپه نیز توضیح بفرمایید.

در فعالیت‌های خود و اعزام‌ها در برخی از رشته‌ها نقصان‌‌هایی هم داشتیم و به آن آگاه هستیم که به منابع ما باز می‌گردد. در قهرمانی آسیا در دو دو اسلحه اپه و فلوره و سابر بانوان نیز اعزام‌ها انجام شد. اعزام‌ها در این حوزه‌ها یعنی فلوره و اپه صرفاً برای نتیجه نیست، چون در مسابقات قهرمانی آسیا کمتر حضور داشتیم و خواستیم عیارمان را به دست بیاوریم و ببینیم کجای آسیا هستیم و خود را با رقبایی که در این قاره تلاش می‌کنند، قیاس کنیم. سعی کردیم سابر بانوان و فلوره و اپه را به اردوهای برون مرزی اعزام کنیم. سابر بانوان دو دوره اردو در روسیه برگزار کرد و فلوره آقایان و بانوان به اردوی ترکیه اعزام شدند. تیم اپه هم در گرجستان اردو زده است.

در سال 1402 در کادر فنی تیم‌های ملی نیز شاهد تغییراتی بودیم. به صورت ویژه‌تر راجع به جدایی امین قربانی و حضور کریستین بائو توضیح می‌دهید؟

در انتخاب مربیان تیم‌های ملی جانب عدالت را در نظر گرفتیم و مربیانی می‌توانند در اردو باشند که شاگردان‌شان در سطوح اول رده‌بندی کشور باشند. خیلی‌ها درخواست حضور در تیم ملی را داشتند و قبلاً کار کردند، اما چون شاگرد‌سازی و پشتوانه‌سازی نداشتند، حضورشان در رأس تیم ملی منتفی شد. چالشی که در سال گذشته با آن رو‌به‌رو بودیم و خیلی هم مورد توجه رسانه‌ها بود، بحث عدم حضور امین قربانی در تیم ملی سابر بود. وی در این سال‌ها که در تیم ملی بود فشار زیادی را تحمل کرد و از او تشکر می‌کنم و خیلی خوب کنار تیم بود و با ما همکاری کرد. البته فدراسیون هم تلاش کرد تمام خواسته‌های قربانی را پوشش دهد. او یک جایی تصمیم گرفت که نباشد و درخواست داشت که برای بازگشتش پیگیری هم نکنیم. بعد از جدایی قربانی ما تلاش کردیم با جلب‌نظر «کریستین بائو» که از پرفروغ‌ترین مربیان حال حاضر فدراسیون جهانی است، او را به خدمت بگیریم که این امر محقق شد.

اجازه بدهید درباره جام جهانی مجارستان صحبت کنیم. با توجه به مدال برنز علی پاکدامن و قطعی شدن سهمیه تیمی سابر در المپیک پاریس، سال 1403 را پرقدرت آغاز کردید ...

بله، درست است. جام جهانی مجارستان یکی از سخت‌ترین مسابقات بود. تعداد بالای شمشیربازان و حضور 280 شمشیرباز یک رکورد بود و همه کشورها حضور داشتند و تکلیف سهمیه‌ها در این مسابقات مشخص می‌شد. لحظات حساسی را در این مسابقات شاهد بودیم. برای مثال اگر آلمان فینال رفته بود ایتالیا سهمیه المپیک را از دست می‌داد. در جام جهانی مجارستان در بخش انفرادی اتفاق خوبی افتاد و همه نمایندگان ما از جدول انفرادی صعود کردند، ولی باید در مرحله حذفی بیشتر تلاش کنند و یکسری تاکتیک‌ها را که مدنظر بائو بود، انجام دهند. علی پاکدامن در این مسابقات با پشت سر گذاشتن رقبایی قدرتمند مدال گرفت و در بخش تیمی از سد اردن با اختلاف زیاد عبور کردیم و مصر را به راحتی شکست دادیم. مقابل مجارستان کار را خیلی خوب شروع نکردیم و اگر اینگونه نبود، می‌توانستیم مدال بگیریم. سهمیه تیمی سابر برای المپیک در این مسابقات قطعی شد و بچه‌ها انرژی خوبی داشتند و بائو تیم را رصد کرد و عنوان داشت که اگر اشتباهات را برطرف کنیم، توانایی دستیابی به اتفاقاتی خوب را داریم.

در دو مسابقه اخیر مقابل مجارستان شکست خوردیم و این موضوع جای نگرانی دارد. آیا لازم نیست از نظر ذهنی و روانی نیز برنامه ویژه برای سابریست‌ها داشته باشید؟

اجازه بدهید این جمله را از بائو نقل‌قول کنم که می‌گفت ما مقابل تیم‌های ضعیف‌تر و هم‌سطح حق اشتباه داریم، ولی مقابل تیم‌های بزرگ حق اشتباه نداریم، لذا نباید مرتکب اشتباه شویم. مقابل مجارستان اشتباهاتی داشتیم که باعث شد عقب بیفتیم در غیر اینصورت مجارها را می‌توانیم بگیریم. البته قبول دارم که بچه‌ها باید از نظر روحی تقویت شوند و اشتباهات ریز و درشت آنها برطرف شود. حق اشتباه کردن وجود ندارد چون یک اشتباه تیم را عقب می‌اندازد و از نظر روانی و امتیازی نمی‌تواند به تیمی مثل مجارستان برسد‌.

با قطعی شدن سهمیه تیم سابر در المپیک پاریس، چه حمایت‌هایی از سوی وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک از این تیم باید انجام شود؟

کمیته ملی المپیک گفته بود سهمیه بگیرید، حمایت می‌کنیم و الان شروع کار آنهاست تا حمایت مالی و معنوی داشته باشند. اگر مدال می‌خواهیم این گوی و این میدان. در یک سال گذشته به ما خیلی سخت گذشت‌. جنس رشته ما با سایر رشته‌ها متفاوت است. ما مسابقات زیادی را در سال گذشته داشتیم که کاملاً انرژی و توان مالی ما و بچه‌ها را گرفت و در هر کدام نمی‌رفتیم از دور رقابت‌ها حذف می‌شدیم. ما باید خود را بالا نگه می‌داشتیم. تا الان تنها تیمی از ایران که سهمیه المپیک گرفته، شمشیربازی است. منابع محدودی در اختیار فدراسیون است و جا دارد وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک نگاهی ویژه به این رشته داشته باشند. متأسفانه در تهران بزرگ زیرساخت نداریم و عدم وجود زیرساخت در هیئت و استان تهران یک نقیصه بزرگ است. شمشیربازی ما جایگاه بزرگی در جهان دارد و به یک سالن مجهز نیاز دارد. اگر با این فرمان جلو برویم در المپیک کارمان بسیار سخت است و امکانات و فضای محدود مشکل‌ساز خواهد بود. ما حتی برای اقامت ورزشکاران‌مان در تهران با مشکل روبه‌رو هستیم. متأسفانه امکانات شهرستان‌ها هم کافی نیست.

بهترین و تلخ‌ترین اتفاق ورزشی در سال 1402 به جز رشته شمشیربازی از نظر شما چه بود؟ یا اینکه کدام مدال یا نتیجه ورزشی شما را خیلی خوشحال کرد یا برای‌تان غیرمنتظره بود؟

به بحث فوتبال با توجه به شکست برابر قطر ورود نمی‌کنم، اما اتفاقات خوبی در سال 1402 در ورزش کشور برای قایقرانی و شطرنج در هانگژو رخ داد. در کشتی هم نتایج خوبی به دست آمد و تلخ‌ترین اتفاق از نظر من شکست حسن یزدانی بود، چون یکی از درخشان‌ترین ورزشکاران ایران است.

بهترین نقدی که از شمشیربازی در سال 1402 شنیدید و غیرمنصفانه‌ترین نقد کدام بوده است؟

در حوزه دو رشته فلوره و اپه ضعف‌های داریم که نقدها برای ما یک تلنگر است. در حوزه زیرساخت و منابع انسانی هم نقدهای خوبی داشتیم. البته نقد غیرمنصفانه زیاد داشتیم و از آن عبور می‌کنم./ تسنیم

 
 
 
 
برچسب ها: ورزشی سال 1402 فدراسیون شمشیربازی شمشیربازی
ارسال نظر
آخرین اخبار