۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۷
تعداد بازدید: ۳۰۰۵۹۷
خطوط علل افزایش طلاق بین اقشار مختلف جامعه را بررسی کرد؛
در چند سال اخیر با توجه به افزایش آمار طلاق‌ها در جامعه، این دیدگاه به وجود آمده است که طلاق در بین قشر مرفه و منطقه شمیرانات در تهران بیشتر است. این آماری است که ۲ روز پیش نیز معاون وزیر کشور در سخنرانی‌اش از آن پرده برداشت. با این حال خطوط در این گزارش علت اصلی افزایش طلاق در شمال و جنوب شهر تهران را بررسی می‌کند.
کد خبر: ۱۹۴۲۶

آیا زوج‌های ثروتمند بیشتر طلاق می‌گیرند؟ / ۳ عامل اصلی طلاق در ایران چیست؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط؛ «چرا آمار طلاق توافقی بالا رفته است؟ »، «۱ تا۵ سال؛ \"طول مدت ازدواج ۹۹»، « آمار وقوع طلاق در کشور نگران‌کننده است». این‌ها تیتر گزارش‌هایی است که در سال‌های اخیر در رسانه‌های رسمی کشور منتشر شد. با این حال در اغلب این گزارش‌هایی که بر مبنای آمار منتشر می‌شود چند سؤال مهم وجود دارد؛ علت افزایش طلاق‌ها چیست؟ طلاق در کدام اقشار جامعه بیشتر وجود دارد؟ و آیا علت جدایی‌ها مشکلات فرهنگی است یا اقتصادی؟
واقعیت این است که در چند سال اخیر، بر اساس تحلیل برخی از مسئولان و کارشناسان حوزه خانواده، طلاق در مناطق شمال شهر تهران بیشتر اتفاق افتاده است. ۱۷ دی ماه ۹۷ علی مطهری نایب رئیس مجلس دهم یکی از کسانی بود که نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و در یک سخنرانی با موضوع حجاب در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: « آمار طلاق در شمال تهران و مناطق مرفه بیشتر است و همین نشان می‌دهد ریشه اصلی طلاق مسائل فرهنگی است نه اقتصادی. » و حالا نزدیک به ۴ سال بعد معاون وزیر کشور دولت سیزدهم نیز در سخنرانی که نهم مرداد ماه در دیدار با تولیت حرم حضرت فاطمه معصومه (س) با بیان اینکه آسیب‌های اجتماعی در کشور در حال رشد است درباره موضوع طلاق بیان کرد: «بیشترین طلاق در بین زوج‌هایی رخ می‌دهد که از قشر ثروتمند جامعه هستند.»

بی‌مسئولیتی، بی‌احترامی و بی‌توجهی ۳ عامل عمده طلاق در سال گذشته اعلام شد. اما طبق آنچه که آمار‌ها نشان می‌دهد و مسئولان نیز درباره این معضل اظهار نظر می‌کنند ظاهراً طلاق در منطقه شمیرانات و محله‌های مرفه نشین بیشتر به چشم می‌خورد

پشت پرده افزایش طلاق در بین قشر مرفه

براساس مرکز ملی آمار ایران در سال ۱۳۹۸، در حالی که بیش از ۵۳۰ هزار ازدواج در یک سال ثبت شد، بیش از ۱۷۴ هزار طلاق نیز ثبت گردید. بنابراین می‌توان دریافت که ۳ سال قبل، طبق این آمار به ازای هر سه ازدواج در ایران یک طلاق ثبت شد. با این حال این موضوع زمانی چالش برانگیز‌تر می‌شود که طبق آخرین آمار‌های ازدواج و طلاق‌ها در سال گذشته ازهر سه ازدواج در سال ۱۴۰۰ یک مورد به طلاق منجر شده است. مجموع ازدواج کشور در تابستان ۱۴۰۰، ۱۳۴ هزارو ۲۰۸ مورد بوده است. طبق بررسی‌های انجام شده اگرچه از یک طرف بی‌مسئولیتی، بی‌احترامی و بی‌توجهی ۳ عامل عمده طلاق در سال گذشته اعلام شد. اما طبق آنچه که آمار‌ها نشان می‌دهد و مسئولان نیز درباره این معضل اظهار نظر می‌کنند ظاهراً طلاق در منطقه شمیرانات و محله‌های مرفه نشین بیشتر به چشم می‌خورد. اما ماجرا چیست؟ آیا ریشه طلاق به عوامل فرهنگی وابسته است یا اقتصادی؟ واقعیت این است که اگر چه موضوع طلاق در خانواده‌ها و در حریم شخصی افراد مطرح می‌شود اما طبق آنچه که کارشناسان حوزه خانواده نسبت به افزایش آمار طلاق در بین قشر مرفه جامعه مطرح می‌کنند روی دیگر سکه است. آن‌ها معتقدند که علل افزایش طلاق در مناطق مرفه نشین تهران، تهاجم فرهنگی نیست ساکنان شمال شهر، به دلیل استقلال مالی زوجه، بالاتر بودن سطح سواد و آشنایی با حق و حقوق خود، سبب شده تا طلاق را بر شرایط سخت زندگی تنرجیح دهد. این در حالی است که زنان قشر فقیر جامعه به دلیل شرایط زندگی، مشکلات اقتصادی و نداشتن استقلال مالی و حمایت اقتصادی، زندگی با هر شرایطی را بر طلاق ترجیح می‌دهند.

 

برچسب ها: ازدواج و طلاق طلاق دلایل اصلی طلاق مرکز آمار موانع ازدواج جوانان تسهیلات ازدواج ازدواج جوانان ازدواج دهه شصتی ها سن ازدواج
ارسال نظر
آخرین اخبار