۲۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۵
تعداد بازدید: ۲۸۶۰۸۶
کنتورهای هوشمند یکی از بهترین ابزارها در راستای مدیریت مصرف هستند که قابلیت‌های جدیدی را برای مصرف کنندگان ایجاد کرده‌اند.
کد خبر: ۵۰۱۳

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌ رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مجید محمدی، مدیرعامل شرکت تعاونی دانش بنیان نانوهوشمند یوشیتا که این محصول را تولید کرده است، توضیح داد: جلوگیری از اتلاف منابع آب شیرین جز اهداف مهم امروز است. بدین منظور یکی از روش هـا، انـدازه گیـری صـحیح مقدار آب تحویلی به مشترکین است که با انتخاب و نگهداری و بهره برداری از وسایل اندازه گیری مناسب مقدور است.

ماژول های کنترل از راه دور طراحی شده در نانوهوشمند یوشیتا طبق مباحث امنیتی ساخته شده و به علت وقوع حوادثی همچون هک پمپ بنزین ها، کنتورها از خارج کشور دیگر وارد نمی شود و طبق طراحی خاص در داخل کشور ساخته می شود.

اندازه‌گیری آب به صورت لحظه‌ای

در شبکه‌های تحت فشار و انشعابات آن برای اندازه گیری حجم آب در جریان، از ابزار و لوازم مختلفـی کـه مکانیسـم، روش اندازه گیری، فناوری ساخت و دقت کار آن ها با هم متفاوت است، تحت نام کلی کنتور هوشمند استفاده می شـود. یکی از انواع کنتور آب، کنتورهای آب هوشمند هستند که توانایی محاسبه دبی لحظه ای و حجم آب را دارند.

هدف از ساخت کنتورهای آب هوشمند ایجاد تعادل مصرف آب های زیرزمینی است. در صنعت کشاورزی و باغبانی به دلیل مصرف بی رویه کشاورزان از آب های زیرزمینی و خالی شدن آن ها، استفاده از کنتورهای هوشمند آب در سطح کشور الزامی است. کنتورهای آب هوشمند قابلیت نشان دادن میزان برق مصرفی را نیز دارند و در مناطقی که از این کنتورها استفاده می شود، یک الگوی پیک مصرفی به وجود آمده است. معمولا این نوع از کنتورهای آب کشاورزی، بر سر راه ورودی چاه ها قرار داده می شوند و نشان دهنده میزان مصرف آب کشاورزان هستند.

کنتور هوشمند یکی از بهترین راهکارها برای سنجش میزان مصرف آب است. از این طریق می توان حجم مصرفی آب در ماه های پر مصرف سال و همچنین دوره های پر مصرف رشد نهال و گیاهان مختلف را تشخیص داد.

یک دوم قیمت نمونه خارجی

کنتور آب هوشمند مجهز به خروجی رله بوده که می تواند در صورت بروز خطر، دستور قطع آب، موتور دیزلی و یا قطع پمپ آب کشاورزی را صادر کند. کنتورهای هوشمند می توانند هر نوع تغییر در عملکرد برنامه ای خود و یا دستکاری را به صورت آنلاین به مرکز کنترل خود ارسال کنند.

این مدیر حوزه دانش بنیان با اشاره به این که محصول تولید شده در داخل کشور یک دوم نمونه چینی قیمت دارد، گفت: این زمینه وجود دارد تا ماژول هوشمند شرکت نانو هوشمند یوشیتا به سایر کشورها صادر شود و دو کشور نیز این محصولات را تایید کرده اند و بزودی این روند آغاز خواهد شد. تا این لحظه شرکت تعاونی دانش بنیان نانوهوشمند یوشیتا ۳۲ فرصت شغلی به صورت مستقیم ایجاد کرده است که در صورت انجام حمایت های لازم ظرفیت ایجاد ۱۵۰۰ فرصت شغلی به صورت مستقیم وجود دارد./فارس

برچسب ها: شرکت دانش بنیان دانش بنیان مصرف آب کنتور هوشمند
ارسال نظر
آخرین اخبار