۰۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۲
تعداد بازدید: ۴۳۸۷۵۸
سی‌وپنجمین دوره جشنواره‌های تئاتر استان‌ها در تبریز با حضور هنرمندان آذربایجان شرقی، در دو بخش صحنه‌ای و خیابانی آغاز شد.
کد خبر: ۱۲۱۹۳

چراغ جشنواره‌های استانی روشن شد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، قطار سی‌وپنجمین دوره جشنواره‌های تئاتر استان‌های کشور، حرکت خود را ۶ آبان ۱۴۰۲ در استان آذربایجان شرقی آغاز کرده است و ۳۰ آبان در استان خوزستان به پایان راه می‌رسد.

 ۳۱ استان کشور به‌علاوه جنوب کرمان در این بازه زمانی، جشنواره‌های استانی خود را برگزار می‌کنند.

امسال برای نخستین بار جشنواره‌های تئاتر استانی در دو بخش صحنه‌ای و خیابانی برگزار می‌شوند و پیش‌بینی می‌شود به‌طور میانگین ۴۰۰ نمایش در این دو بخش اجرا شوند.

برای برگزاری این گسترده‌ترین رویداد نمایشی کشور، هزاران هنرمند، دست‌کم از دو ماه پیش فعالیت خود را آغاز کرده‌اند و این روند تا پایان برگزاری جشنواره‌های استانی ادامه خواهد داشت.

آثار حاضر در جشنواره هر استان، از سوی ۳ داور، بررسی می‌شوند و امسال به‌منظور حمایت و استقلال در برنامه‌ریزی استان‌ها، هیئت انتخاب آثار و هر سه داور مرحله نهایی جشنواره‌های استانی، توسط ستاد برگزاری در استان انتخاب می‌شوند که می‌توانند از استان خودشان یا هر استان دیگری باشند.

پس از رقابت آثار نمایشی استان‌ها در قالب جشنواره‌های استانی؛ حدود ۱۴۰ نمایش در بخش صحنه‌ای و خیابانی انتخاب خواهند شد تا برای شرکت در جشنواره مناطق معرفی شوند و در پنج منطقه به رقابت بپردازند و در نهایت به چهل‌و‌دومین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر که مؤثرترین رویداد تئاتری ملی و ویترین تمام‌نمای هنر‌های نمایشی کشور است، راه پیدا کنند.

آمار نشان می‌دهد در سی و چهارمین دوره جشنواره تئاتر استان‌ها که سال ۱۴۰۱ برگزار شد؛ ۲۴۴ گروه نمایشی و ۳۵۶۳ هنرمند حضور داشتند و ۳۶۰۲۰ تماشاگر با حضور در سالن‌های نمایشی سراسر کشور به تماشای آثار اجراشده نشستند؛ که به نظر می‌رسد با توجه به استقبال از سی و پنجمین دوره، امسال شاهد حضور پرتعدادتر هنرمندان و تماشاگران در این رویداد بزرگ ملی باشیم./ باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب ها: جشنواره تبریز تئاتر
ارسال نظر
آخرین اخبار