۰۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۸
تعداد بازدید: ۸۱۵۲۴
در پایان معاملات امروز شاخص کل با افت ۱۷ هزار و ۳۵۴ واحدی مواجه شد و به رقم یک میلیون و ۴۲۳ هزار و ۵۰۱ واحد سقوط کرد که کاهشی ۱.۰۲ درصدی را نشان می‌دهد.
کد خبر: ۱۹۱۹۱
نویسنده : مجتبی آزادیان

افت ۱۷۳۵۴ واحدی شاخص کل بازار سرمایه/ کاهش حدود ۹ میلیارد دلاری ارزش بورس

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، شاخص بورس اوراق و بهادار تهران امروز یکشنبه نهم مرداد ماه دوباره در مسیر نزولی قرار گرفت و در پایان معاملات امروز شاخص کل با افت ۱۷ هزار و ۳۵۴ واحدی مواجه شد و به رقم یک میلیون و ۴۲۳ هزار و ۵۰۱ واحد سقوط کرد که کاهشی ۱.۰۲ درصدی را نشان می‌دهد؛ شاخص کل هم‌وزن هم با کاهش ۷ هزار و ۲۴۱ واحدی روبه‌رو شد و به رقم ۳۷۹ هزار و ۹۷۶ واحد رسید که حاکی از افتی ۱.۸۷ درصدی است.

همچنین در پایان معاملات امروز ارزش کل بورس به ۵ میلیون و ۲۴۷ هزار و ۱۶۵ میلیارد تومان رسید که در مقایسه با آخرین روز معاملاتی، کاهش ۲۴۷ هزار و ۷۵۴ میلیارد تومانی ارزش بازار بورس را نشان می‌دهد که حاکی از کاهش حدود ۹ میلیارد دلاری ارزش بازار بورس است.

بر پایه این گزارش، ارزش معاملات امروز در حالی به ۳۶ هزار و ۵۰۸ میلیارد ریال رسید که ۶ میلیارد و ۲۱۳ میلیون برگه در بین سهامداران رد و بدل شد.

روز افت شدید شاخص‌ها

امروز نیز شاخص‌ها کاهش جدی داشتند، به شکلی که نگرانی‌ها بسیار افزایش یافت و حتی تلاش‌هایی اساسی‌تر برای بهتر کردن مبادلات شکل گرفت.

با انتشار اطلاعات مثبت در مورد نماد فولاد حرکت جدیدی برای حمایت از مبادلات آغاز شد و بخش مهمی از توجهات معطوف به سهم فولاد بود و مثبت‌شدن قیمت معاملاتی این سهم تا حدودی نوید بهبود در داد و ستد‌ها داشت. البته تلاش‌ها و حمایت‌های امروز تنها شروعی برای تقویت مبادلات بود و باید دید روز‌های آینده چگونه این کوشش‌ها نتیجه می‌دهند.

وضعیت بازار سرمایه به هیچ وجه آن‌گونه که انتظارات می‌خواهند، پیش نمی‌رود و رویه‌های تحلیلی موجود نمی‌توانند این حد از رکود را تبیین کنند. در نتیجه نیاز جدی به بازنگری در روش‌های تحلیلی و تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری وجود دارد.

نماد‌های تأثیرگذار

«شفن» با ۲ هزار و ۵۱۵ واحد، «فولاد» با ۹۹۸ واحد، «شپنا» با ۷۹۷ واحد، «کگل» با ۷۳۴ واحد، «شستا» با ۷۲۹ واحد، «شبریز» با ۷۰۰ واحد و «نوری» با ۶۹۴ واحد تأثیرگذارترین شاخص‌ها بودند.

پرتراکنش‌ترین نماد‌ها

همچنین «فولاد»، «خگستر»، «شپنا»، «شستا»، «خودرو»، «خساپا» و «شبندر» از نماد‌های پرتراکنش امروز بازار بودند.

ارزشمند‌های امروز

از سوی دیگر باید اشاره داشت بیشترین ارزش معامله مربوط به نماد‌هایی مانند «فملی ۲»، «کمند»، «پارند ۴»، «فولاد»، «افران»، «کیان» و «پارند» بوده است.

پُرحجم‌های امروز

بر اساس این گزارش باید به لیست پُرحجم‌ها نیز سری زد تا مشخص شود که سهامداران بورس تهران، امروز به سراغ کدام سهم‌ها رفته‌اند.

بر اساس آمار‌های ارائه شده «فملی ۲ با ۶۶۹ میلیون سهم»، «شستا با ۴۲۹ میلیون سهم»، «خگستر با ۳۴۲ میلیون سهم»، «خساپا با ۲۹۴ میلیون سهم»، «خودرو با ۲۴۱ میلیون سهم»، «کمند با ۲۱۷ میلیون سهم» و «وتجارت با ۱۹۹ میلیون سهم» در لیست پرحجم‌ها جای گرفته‌اند.

فرابورس

همچنین در پایان معاملات امروز، در بازار فرابورس شاخص کل با افت ۱۷۸ واحدی روبه‌رو شد و به ۱۸ هزار و ۷۰۳ واحد رسید.

«دی»، «فرابورس»، «ددانا»، «کرمان»، «آریا»، «سمگا» و «شراز» از سهم‌های پرتراکنش امروز فرابورس بودند.

برچسب ها: بازار سهام بازار سرمایه شاخص کل شاخص کل هم وزن فرابورس آیفکس بورس
ارسال نظر
آخرین اخبار