۰۹ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۵
تعداد بازدید: ۱۸۸۴۳۰
عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران:
عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران با بیان اینکه اینکه افزایش نرخ جمعیت جوان کشور، افزایش آمار‌های طلاق و همچنین روند رو به رشد بافت‌های فرسوده سبب انباشت تقاضا در حوزه مسکن شده است، گفت: مجموع این عوامل باعث شد که ساخت دو میلیون واحد مسکونی در قالب طرح مسکن مهر فاقد کارآمدی لازم برای ایجاد موازنه بین عرضه و تقاضای مسکن باشد.
کد خبر: ۲۱۱۵۱

سه عامل انباشت تقاضای مسکن/بخش خصوصی دین خود را به مردم ادا کند

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی خطوط، در جریان هم اندیشی سازندگان و انبوه سازان استان تهران با محوریت تفاهم نامه همکاری مشترک سازمان نوسازی شهرداری تهران و انجمن سازندگان مسکن وساختمان شهر تهران که با حضور مسوولان شهرداری و نیز فعالان بخش مسکن برگزار شد حسن، محتشم ضمن بیان مطلب فوق و با اشاره به تلاش دولت‌های مختلف پس از انقلاب برای مهار بحران مسکن اظهارداشت: دولت‌های گذشته هر کدام به دنبال آن بوده اند که مشکل مسکن را به نوعی حل کنند، و بر همین مبنا سیاست‌های مختلفی نظیر مسکن متری، مسکن استیجاری، مسکن جوانان و... دنبال شد تا اینکه در دولت‌های نهم و دهم بزرگترین پروژه مسکن. سازی تحت عنوان مسکن مهر در کشور کلید خورد.
وی گفت: در ابتدای شروع به کار دولت‌های مذکور، محمود احمدی نژاد اعلام کرد که به دنبال ریشه کنی بحران مسکن است و برای تحقق این هدف سالی یک میلیون و. پانصد هزار واحد مسکونی باید ساخته شود که این وعده بعدا به سالی یک میلبون واحد مسکونی کاهش پیدا کرد.
محتشم ادامه داد: با گذشت پانزده سال از این وعده امروزما شاهد آن هستیم که دو میلیون واحد مسکونی در قالب طرح مسکن مهر ساخته شده است و اگر این پانزده سال را میانگین بگیریم، سالی سیزده و نیم درصد هدف دولت در حوزه مسکن تحقق پیدا کرده است.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران بر افزایش تقاضای مسکن طی سنوات اخیر اشاره کرد و افزود: سه مولفه شامل نرخ رشد جمعیت جوان کشور، افزایش آمار طلاق و نیز افزایش فرسودگی مسکن سبب انباشت تقاضا در حوزه مسکن طی سال‌های اخیر شده است که متاسفانه متناسب با این نیاز عرضه مسکن صورت نگرفته است


عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران بر افزایش تقاضای مسکن طی سنوات اخیر اشاره کرد و افزود: سه مولفه شامل نرخ رشد جمعیت جوان کشور، افزایش آمار طلاق و نیز افزایش فرسودگی مسکن سبب انباشت تقاضا در حوزه مسکن طی سال‌های اخیر شده است که متاسفانه متناسب با این نیاز عرضه مسکن صورت نگرفته است.
محتشم تاکید کرد: اگر چه طی بازه زمانی طولانی دو میلیون واحد مسکونی در قالب مسکن مهر ساخته شد، اما همزمان افزایش سهم تقاضای مسکن سبب خنثی شدن اثرپذیری این میزان از عرضه مسکن شد و به دلیل خلف وعده دولت در تحویل به موقع واحد‌های مسکونی مهر، بسیاری از متقاضیان با فروش حق امتیاز خود برای گذران زندگی، مجددا به صف افراد فاقد مسکن پیوستند.
عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران اظهارداشت: بعد از طرح مسکن مهر دولت وعده داد که در قالب طرح اقدام ملی مسکن طی دو سال چهارصد هزار واحد مسکونی خواهد ساخت که این وعده هم محقق نشد و با عوض شدن دولت، وعده ساخت سالی یک میلیون واحد مسکونی در قالب طرح نهضت ملی مسکن مطرح شد.
محتشم تصریح کرد: در حال حاضر در آستانه پایان یکسالگی دولت سیزدهم هستیم و حتی یک واحد هم ساخته نشده است. هر چند که وزیر راه اعلام کرده است که در شهریور ماه صد هزار واحد مسکونی در قالب طرح نهضت ملی مسکن واگذار میشود، اما حتی اگر این وعده محقق هم شود، این واحد‌ها مربوط به طرح اقدام ملی مسکن استـ و ربطی به طرح نهضت ملی مسکن ندارد.
وی خطاب به انبوه سازان حاضر در این نشست گفت: وظیفه ما به عنوان بخش خصوصی این است که حقوق صنفی خود را مطالبه کنیم تا بتواند دین خود در حوزه مسکن را به مردم ادا کنیم.
محتشم گفت: نتیجه ساخت وساز توسط افراد معمولی متروپل است. اگر ساخت وسار قرار باشد به صورت تخصصی اجرایی شود باید متخصصان صنعت ساختمان وارد میدان شوند و در فاز بعدی ساخت وساز صنعتی که سبب انبوه سازی، کیفی سازی و حفظ سرمایه‌های ملی می‌شود نیز باید عملیاتی شود.
وی گفت: امیدواریم که با مطالبه گری تشکل‌های ساختمانی از دولت در حوزه مسکن، شرایط برای بهره گیری از ظرفیت این تشکل‌ها در حوزه مسکن به نفع مردم فراهم شود.
رئیس انجمن سازندگان مسکن و ساختمان شهر تهران ادامه داد: در بخش دولتی نیز دولت باید سریعا نسبت به تامین اراضی مورد نیاز طرح نهضت ملی مسکن اقدام کند و الزام بانک‌ها به همراه شدن با این طرح، تولید مسکن از طریق این طرح ملی را شتاب دهند.

برچسب ها: مسکن ملی صندوق ملی مسکن انبوه سازان انجمن انبوه سازان استان تهران انبوه سازی
ارسال نظر
آخرین اخبار