۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۷
تعداد بازدید: ۶۸۴۹۸
عشقی در مراسم افتتاح عرضه خودرو در بورس کالای ایران:
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در مراسم افتتاح عرضه خودرو در بورس کالا با اشاره به بازگشت‌ناپذیر بودن مسیر شفاف و رقابتی عرضه محصولات در بورس کالا گفت: نتایج حاصل از عرضه ما را مصمم کرد با همین فرمان جلو برویم و برای عرضه‌های دیگر برنامه‌ریزی‌هایی داشته باشیم.
کد خبر: ۲۰۳۰۸
نویسنده : مجتبی آزادیان

برای عرضه‌های بعدی خودرو در بورس کالای ایران برنامه‌ریزی کرده‌ایم

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، مجید عشقی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در مراسم افتتاح عرضه خودرو در بورس کالا که با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، بورس کالا را یکی از ارکان بسیار مهم بازار سرمایه و اقتصاد برشمر و گفت: بالغ بر ۱۰ درصد از سهم تولید ناخالص داخلی GDP کشور محصولاتی است که در بورس کالا معامله شده است و این عدد بر فعالیت‌های اقتصادی از جنبه‌های مختلف تاثیرگذار است.

وی با اشاره به تکمیل زنجیره عرضه محصولات در بورس کالا اظهار کرد: زمانی که همه زنجیره‌های ارزش در بورس کالا عرضه نمی‌شود و در سازوکار‌های دیگری، قیمت گذاری صورت می‌گیرد موجب عدم تناسب در حجم سرمایه گذاری و کمبود در زنجیره می‌شود و از این جهت در بورس کالا تاکید و تمایل به تکمیل زنجیره‌ها داریم تا قیمت گذاری منصفانه در تمام زنجیره انجام شود.

رئیس سازمان بورس با تأکید بر رابطه تنگاتنگ میان بورس کالا و بازار سرمایه و اوراق بهادار وجود دارد، گفت: یکی از موفقیت‌های بورس کالا این بوده که معاملات کالای شرکت‌های پذیرفته شده در بازار سهام را رقم زده و سبب شده فروش شرکت‌های بورسی منصفانه شده و با قیمت واقعی نزدیک شود. چراکه بخشی از مشکلات ناشی از قیمت گذاری‌ها و عدم رعایت انصاف در فروش شرکت‌ها بوده و بورس کالا از این جهت کمک خوبی به بازار سهام کرده است.

وی ادامه داد: از همین طریق صنعت پتروشیمی و فولاد از قیمت گذاری دستوری نجات پیدا کرد، هر چند در مقاطعی فشار‌هایی از سوی رانت خواران برای فروش پیش آمد، اما با منطق و استدلال درست در مدت کمتر از چند ماه این موضوع حل و فصل شد و توانستیم به قیمت‌های بازار نزدیک شویم.

عشقی سرکوب عرضه و تقاضا به بهانه اختلال و افزایش قیمت را نادرست خواند و افزود: یکی از مزیت‌های معاملات بورس کالا این است که در فرآیند کشف قیمت و عرضه و تقاضا می‌توان نواقص را فهمید و با ابزار‌های مختلف و با سیاست گذاران و فروشندگان مشکلات را برطرف کرد.

وی تصریح کرد: بورس کالا در شفاف شدن صورت‌های مالی شرکت‌های بورسی کمک کرده و این مسیر بی بازگشتی است و این مسیر شفاف را با تمام قوا دنبال خواهیم کرد که شرکت‌ها به منافع واقعی برسند و تاکید ما بر قیمت‌های منصفانه است.

عشقی با اشاره به زیان خودروسازان از قیمت گذاری و سرکوب قیمتی یادآور شد: با ادامه این فرآیند زیان خودروسازان بیشتر شده و ۲۰۰ هزار میلیارد تومان هم خواهد شد، در عین حال که دوره وصول قطعه سازان در حال افزایش است و شبکه بانکی هم قادر به پوشش آن نیست، لذا این فرآیند قابل تداوم نیست.

وی تأکید کرد: مشکل صنعت خودروسازی فقط بحث قیمت گذاری نیست و یکی از مشکلات اساسی قیمت گذاری است، اما حکمرانی و موضوع‌های ناشی از تحریم‌ها و تامین قطعات باید اصلاح شود.

وی یادآور شد: در جلسه شورای عالی بورس و ستاد اقتصادی دولت تاکید شده که وزارت صمت به تعهدات خود پایبند باشد و امیدواریم در این مسیر حرکت کنیم.

رئیس سازمان بورس گفت: در بحث منطق عرضه خودرو در بورس کالا احکام دایمی وجود دارد و محصولاتی که در بورس کالا عرضه می‌شود باید از شمول قیمت گذاری خارج شوند و امیدواریم عرضه‌ها را در سایر کلاس‌ها هم داشته باشیم و به شفافیتی که دنبال آن هستیم کمک کنیم.

وی گفت: از خودرو‌هایی شروع کردیم که حساسیتی در آن‌ها وجود ندارد، خودرو‌هایی که قبلا هم مشمول قیمت گذاری نبودند. نتایج حاصل از عرضه ما را مصمم کرد با همین فرمان جلو برویم و برای عرضه‌های دیگر برنامه ریزی‌هایی داشته باشیم. متناسب با تقاضا، عرضه‌ها تداوم یابد و قیمت‌های منصفانه کشف شود.

وی با بیان اینکه بورس کالا فقط بازار فیزیکی نیست، به بخشنامه سازمان امور مالیاتی در بحث ارزش افزوده و معافیت مالیاتی گواهی سپرده کالایی اشاره کرد و گفت: از این پس شاهد رونق معاملات در تمام کالا‌های صنعتی خواهیم بود و یکی از این کالا‌ها خودرو خواهد بود.

رییس سازمان بورس افزود: تامین مالی خودروسازان هم در دستور کار است. عرصه خودرو در بورس کالا قدم اول و محکمی بود که برداشتیم و با قدرت ادامه خواهیم داد.

وی در پایان تأکید کرد: بحث‌های حاکمیت شرکتی در این صنعت با جدیت دنبال خواهد شد و یکی از مطالبات ما از وزارت صمت و سیاستگذار این است که در واگذاری این خودروساز‌ها حاکمیت شرکتی را در نظر داشته باشد.

برچسب ها: مجید عشقی سازمان بورس و اوراق بهادار عرضه خودرو در بورس کالا
ارسال نظر
آخرین اخبار