۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۸
تعداد بازدید: ۱۱۲۷۹۹
کارشناس اقتصادی گفت: با توجه به مشکلات زیرساختی کالابرگ، پرداخت یارانه به صورت نقدی بهترین جایگزین برای حذف ارز ترجیحی است.
کد خبر: ۱۶۴۳۵
نویسنده : مجتبی آزادیان

بهترین جایگزین حذف ارز ترجیحی، یارانه نقدی است

مصطفی شاداب در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی خطوط، با اشاره به مزیت‌های حذف ارز ترجیحی عنوان کرد: ارز ترجیحی و اعطای یارانه نقدی به 9 دهک با هدف کنترل نرخ کالا‌های اساسی صورت گرفت؛ چراکه در این شرایط نرخ کالا‌های اساسی در مقایسه با سایر کشور‌های همسایه پایین‌تر است و این موضوع شرایط را برای قاچاق کالا فراهم می‌کند.

وی اضافه کرد:البته لازم به ذکر است که فساد و رانت توزیع یارانه ارز ترجیحی هم بسیار زیاد است؛ چراکه این یارانه به تولیدکننده واقعی نمی‌رسید و کالا‌ها بعضاً با نرخ بیشتر از ارزش واقعی به دست مصرف‌کننده می‌رسیدند، اما اکنون با حذف ارز ترجیحی و انتقال یارانه به انتهای زنجیره تولید یعنی مصرف‌کننده، دست دلالان کوتاه خواهد شد و مردم مطابق نیاز واقعی خود اقدام به خرید می‌کنند.

این کارشناس اقتصادی تأکید کرد: پرداخت یارانه نقدی بهترین جایگزین برای حذف ارز ترجیحی است. پرداخت یارانه نقدی به دهک‌های اول تا نهم و حذف یارانه دهک دهم، بهترین راه حل برای جبران افزایش قیمت کالا‌های اساسی و اعتمادسازی در مردم است و قدرت خرید مردم نیز با مبالغ ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی یارانه نقدی افزایش خواهد یافت.

مبلغ یارانه نقدی باید مطابق با افزایش قیمت کالاهای اساسی، بیشتر شود

شاداب توضیح داد: با توجه به مشکلات زیرساختی کالابرگ الکترونیکی، پرداخت یارانه نقدی بهترین جایگزین برای حذف ارز ترجیحی است و دولت باید در راستای اعتمادسازی در جامعه، مطابق افزایش قیمت کالا‌های اساسی، رقم یارانه نقدی را هم افزایش دهد.

برچسب ها: ارز ترجیحی یارانه نقدی قیمت کالاهای اساسی کالابرگ الکترونیکی حذف ارز ترجیحی
ارسال نظر